امنیتمقالات مرتبط با شبکه

۴ روش ریست تنظیمات فایروال (Firewall) در ونیدوز ۱۰، ۸.۱ و ۷

ریست تنظیمات فایروال

پس از استفاده طولانی مدت از فایروال ویندوز، ممکن است از کار بیافتد. مخصوصا اگر تنظیمات پیشرفته Firewall را دست کاری کرده باشید یا تغییرات زیادی را اعمال کرده باشید. مشخص کردن مشکل اصلی برای عدم اتصال به شبکه و … بسیار دشوار می شود و ساده ترین راه برای حل این مشکلات هم ریست تنظیمات فایروال می باشد.

البته می توانید تنظمیات فایروال را به تنظیمات پیش فرض آن برگردانید که بدین ترتیب تمام قوانینی و تنظیماتی که اعمال کرده اید پاک خواهند شد و مجددا می توانید تنظیماتتان را اعمال کنید.

در این جا با 4 روش مختلف سعی میکنیم تا تنظیمات پیش فرض فایروال ویندوز را اعمال کنیم:


این روش ها فقط برای یوزر با دسترسی administrator کار میکند ( شامل ویندوز 10 – 8.1 و 7 می شود ).  در هر روش دقیقا ذکر کردیم که با چه ورژنی از ویندوز کار میکند
نام فایروال ویندوز 10، Windows Defender Firewall می باشد در حالی که در ویندوز 7 و 8.1 به آن Windows Firewall می گویند. در این مقاله ما از تصاویر ویندوز 10 استفاده خواهیم کرد.

1. ریست (Reset) تنظیمات Windows Firewall به تنظیمات پیش فرض ( قابل استفاده در تمام ورژن ها )

ابتدا باید Windows Firewall را باز کنیم. یک راه برای این کار آن است که در کنترل پنل، بر روی گزینه Windows Defender Security کلیک کنید و سپس بر روی Windows Defender Firewall کلیک کنید.

باز کردن Windows Firewall از طریق کنترل پنل

در پنجره Windows Defender Firewall از سمت چپ بر روی Restore Defaults کلیک کنید.

ریست تنظیمات فایروال

شما قطعا آگاه هستید که معنی و عواقب بازنشانسی تنظیمات پیش فرض چیست (Restore Defaults) و تیم زتاتک هیچ گونه مسعولیتی در قبال این عواقب بر عهده ندارد. برای ادامه، بر روی دکمه Restore Defaults کلیک کنید.

ریست تنظیمات Windows Firewall

در پنجره باز شده ویندوز به شما هشدار می دهد با اعمال این تنظیمات، تمام تنظیماتی  قبلی Windows Defender Firewall پاک خواهند شد. بر روی دکمه Yes کلیک کنید.

اعمال تنظیمات پیش فرض Windows Firewall

پس از این، شما به صفحه Windows Defender Firewall خواهید رفت و هم اکنون تمام قوانین (Rules) به مقادیر اولیه شان بازنشانی شده اند.

2. ریست تنظیمات فایروال به تنظیمات پیش فرض، با Windows Security ( مخصوص ویندوز 10 )

در ویندوز 10، می توانید از طریق Windows Security تنظیمات Windows Defender را به تنظیمات پیش فرض برگردانید. کلمه Firewall & network protection را جستجو کنید.

تنظیمات Firewall - تنظیم مجدد windows defender با windows security

از این طریق، Windows Security باز می شود، بر روی گزینه Firewall & network protection کلیک کنید. سپس در پایین صفحه بر روی Restore firewalls to default کلیک کنید.

تنظیم مجدد windows defender در ویندوز 10

بعد از کلیک بر روی گزینه بالا، پنجره ای با این مضموم که قرار است چطور تنظیمات قبلی پاک شود باز می شود. بر روی Restore defaults تا تنظیمات پیش فرض اعمال شود.

اعمال تنظیمات پیش فرض windows defender در ویندوز 10

در پنجره بعدی ویندوز 10 به شما می گوید که بعد از اعمال تنظیمات پیش فرض هیچ راه بازگشتی وجود ندارد و … برای اعمال تغییرات بر روی Yes کلیک کنید.

تایید اعمال تنظیمات پیش فرض Windows Defenderپس از این پنجره Windows Security باز می شود و تمام قوانین و تنظیمات Windows Defender به حالت پیش فرض تغییر یافته اند.

۱۴ ترفند کامپیوتر که هر کسی باید بلد باشد!

 

 

 

3. ریست تنظیمات فایروال به تنظیمات پیش فرض، با Command Prompt ( قابل استفاده در تمام ورژن ها )

می توانید با استفاده از Command Prompt هم تنظیمات Windows Firewall را به تنظیمات پیش فرض آن برگردانید. CMD را با دسترسی administrator باز کنید و دستور پایین را در آن وارد کنید:

netsh advfirewall reset

ریست تنظیمات فایروال با CMD

با کلیک بر روی دکمه Enter، تنظیمات فایروال شما به سرعت ریست می شود. سپس CMD در جواب برای شما یک پیامی حاوی OK می فرستد. همین فرمان را هم می توانید در PowerShell نیز استفاده کنید.

4. ریست تنظیمات فایروال به تنظیمات پیش فرض، با PowerShell ( قابل استفاده در تمام ورژن ها )

با دسترسی PowerShell ،administrator را باز کنید، و دستور زیر را اجرا کنید:

(New-Object -ComObject HNetCfg.FwPolicy2).RestoreLocalFirewallDefaults()

ریست تنظیمات فایروال با PowerShellc

با کلیک بر روی دکمه Enter، تنظیمات فایروال شما به سرعت ریست می شود، البته لازم به ذکر است که هیچ گونه پیام تاییدی برای شما نمایش داده نمی شود.

جمع بندی 

همان طور که در این مقاله می بینید، ریست تنظمیات فایروال کار بسیار راحتی است. شاید شما به بدافزار آلوده شده باشید که قوانینی را که تنظیم کرده اید تغییر داده باشد، یا هنگام تلاش برای پیکربندی فایروال ویندوز به طور دستی، تنظیمات خراب خراب شده باشند. به هر حال، با اعمال راه کار های این مقاله ویندوز فایروال شما دوباره کار خواهد کرد. البته ما پیشنهاد می کنیم که سریعا قوانینی را نیز تنظیم کنید به علت این که بعضی از برنامه ها ممکن است به علت پاک شدن قوانین قبلی از کار افتاده باشند.

اگر روش های بالا برای شما کار کرد با استفاده از کامنت ما را با خبر کنید!

 

 

نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا