دوره رایگان +Networkمقالات مرتبط با شبکه

دوره اموزش +Network جلسه ۹

شرح پروتکل IP و لایه 3 مدل OSI

در جلسه قبل با لایه 3 مدل OSI و پروتکل های این لایه آشنا شدیم. مهم ترین پروتکلی که با آشنا شدیم پرتوکل TCP/IP بود که فهمیدیم از دو بخش Transmission Control Protocol و Internet Protocol تشکیل شده است.

در این جلسه قرار است پروتکل IP را شرح دهیم پس با ما همراه باشید.


لایه 3 مدل OSI، لایه Network

در لایه 3 ( لایه Network ) به بسته حاوی دیتا میگیم Packet ، پکت در این لایه ساخته و ادرس دهی می شود که به این وسیله می توانند از یک شبکه به شبکه دیگر فرستاده شوند. (IP (Internet Protocole یک پرتوکل ابتدایی برای ادرس دهی منطقی در TCP/IP است. IP مطمعن میشه که دیتا دقیقا به جایی میره که باید بره. اون این کار رو با دادن یک شناسه منحصر به فرد به دستگاهای متصل در شبکه انجام می دهد که به این شناسه میگیم IP Address .

نام PDU در لایه 3، Packet می باشد

IP یه چیزیه مثل این : 192.168.14.154 ، که از 4 عدد 8 بیتی تشکیل شده. رنج ( Range ) هر عددی 8 بیتی از 0 تا 255 می باشد و هر 4 عدد ( در مبنای دسیمال ) به وسیله نقطه ( در کل 3 نقطه ) از هم جدا می شوند.

اگر بخوام 2 خط بالا رو شفاف تر بهتون توضیح بدم باید این طوری میشه : 192.168.14.154 یک مثال از IP است هر یک دونه از این عدد ها ( که کل میشه 4 تا عدد که در این مثال : 192 ، 168 ، 14 . 154 هستند ) تشکیل شده از 8 بیت هستند ( بعدا در این مورد بیشتر توضیح میدیم ) و هر عدد از عدد بعدی به وسیله یک نقطه از هم جدا می شوند.

هیچ دستگاهی در یک شبکه ( یک شبکه مشترک ) IP Address یکسان ندارند.

دستگاهی که باعث میشه ادرس دهی منطقی ( همون IP Address ) خیلی کاربرد داشته باشه، اسمش Router ( مسیریاب ) هست. روترها برای ارسال دیتا به جای MAC Address از IP Address استفاده می کنند. این ویژگی باعث میشه که شبکه های LAN به هم وصل بشن مثل شبکه تلفن.

یک روتر معمولی

 

در شبکه TCP/IP هر سیستم 2 شناسه منحصر به فرد داره: MAC Address و IP Address.

MAC Address ( ادرس فیزیکی ) غیر قابل تغییر است در حالی که IP Address ( ادرس منطقی ) به راحتی قابل تغییر است.

هر کارت شبکه ای به صورت پیش فرض MAC Address دارد و نیازی به تنظیمات اضافی نیست در حالی که برای استفاده از IP Address باید یک سری تنظیمات را اعمال کنید.

 

MAC و IP

Packet در داخل Frame

در شبکه TCP/IP برای این که اطلاعات ( دیتا ) به درستی منتقل شوند، دیتا باید شامل 2 چیز باشد:

1. IP دستگاه فرستنده

2. IP دستگاه گیرنده

IP Packet

توجه کنید که ساختار Packet پیچیده تر از عکس بالاست، در عکس بالا بسیاری از اطلاعات یک Packet حذف شده چون الان احتیاجی به ان ها نبود!

توجه کنید که ساختار دیتا هنگامی که به کارت شبکه میرسد ( کارت شبکه دستگاهی که میخواد دیتا ارسال کنه ) به این صورت است:

یعنی این که وقتی که دیتای لایه 3 ( که بهش میگیم Packet ) به لایه 2 میرسه دیتا لایه 2 ( که بهش میگیم Frame ) هم به اون اضافه میشه ( این در حالتی که دیتا داره ارسال میشه ).

حالا وقتی که دیتا به دستگاه مقصد میرسه بر عکس حالا بالا اتفاق میافته یعنی این که اول Frame از دیتا حذف میشه بعدش Packet حذف میشه و … .

Packet در داخل Frame

هنگامی که در شبکه TCP/IP ( مثل Internet ) دیتایی رو ارسال می کنیم، این دیتا قبل از این که به دستگاه مقصد برسه از چندین Router مختلف رد میشه، هر کدوم از این Router ها هم باید بفهمن که این دیتا به کجا باید ارسال بشه برای همین هر کدوم از این روترها اول Frame رو حذف میکنن و اطلاعات Packet رو میخونن ( داخل Packet ادرس IP مقصد و مبدا رو نوشته ) و وقتی که فهمدین دیتا رو باید به کجا ارسال کنن Frame رو دوباره بهش اضافه میکنن و دیتا رو ارسال میکنن.

اضافه کردن Frame توسط Router

وقتی که دیتا به شبکه ( به Subnet مقصد ) مقصدش میرسه، روتر Frame دیتا رو حذف میکنه و اطلاعات Packet رو میخونه، بر اساس IP دستگاه گیرنده درج شده در پکت، MAC Address دستگاه مقصد رو پیدا میکنه.

کارت شبکه گیرنده Frame رو حذف میکنه و Packet رو به لایه های بالاتر ارسال میکنه، بقیه کارها رو هم نرم افزار دستگاه ها انجام میدن.

درایور کارت شبکه ( NIC Driver ) در واقع رابطی است بین سخت افزار و نرم افزار. درایور کارت شبکه می دونه که چطوری باید Frame رو دریافت و ارسال کنه ولی هیچی از Packet نمیدونه در عوض درایور کارت شبکه Packet رو میده به بقیه سرویس ها تا این Packet رو به صفحه وب، پیام ها ایمیل، فایل ها و … تبدیل کنن.


جهت مشاهده دیگر جلسات دوره +Network کلیک کنید
نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا