دوره رایگان +Networkمقالات مرتبط با شبکه

دوره اموزش +Network جلسه ۸

تشریح کارت شبکه و معرفی لایه 3 و پروتکل ها

در جلسه قبل ( و جلسات قبل ) تا حدود زیادی با ساختار کارت شبکه و Frame اشنا شدید و فهمیدید که دیتا در شبکه در قالب فریم ارسال و دریافت می شوئ.

در این جلسه میخواهیم یه مقدار دیگر درباره کارت شبکه صحبت کنیم و به تشریح لایه3 مدل OSI به پردازیم.


دو وجه مختلف کارت شبکه

حرکت دیتا در کارت شبکه را در نظر بگیرید. در یک طرف دیتا در بین کارت شبکه و کابل در حرکت است و از طرفی دیگر دیتا بین کارت شبکه و سیستم عامل در حال جریان است.

در بسیاری از مراحل کارت شبکه، دیتا را داخل شبکه در جریان نگه میدارد ، به وسیله مدیا Frame را ارسال و دریافت میکند و مک ادرس را به فریم اضافه میکند.

لایه 2 مدل OSI (یعنی لایه Data Link) از دو زیرلایه مجزا از هم تشکیل شده است

1. لایه (logical Layer Control (LLC : این زیرلایه مسعول صحبت کردن با سیستم عامل است ( معمولا به وسیله درایورها ) . LLC پروتوکل ها مختلف شبکه و و جریان شبکه رو کنترل میکنه.

2. (Media Access Control (MAC :  یکی از کارهای این زیرلایه ساختن و ادرس دهی Frame است . هر Frameی که ساخته میشود باید شامل MAC Address مبدا و مقصد باشد. همچنین زیرلایه MAC قسمت FCS را هم به Frame اضافه و چک میکند.

زمانی که زیرلایه ی MAC مطمعن شد که Frame ساخته شده داری MAC Address مبدا و مقصد است، Frame را به داخل شبکه میفرستد.

زیرلایه های لایه Data Link مدل OSI
زیرلایه های لایه Data Link مدل OSI

 

کارت شبکه و لایه های مدل OSI

اکثر دستگاهایی که در شبکه بر اساس مدل OSI کار میکنند، کارت شبکه را در لایه 2 مدل OSI به حساب میاورند (لایه Data Link) به طور دقیق تر در زیرلایه MAC.

البته فرستادن 0 و 1 در کابل یا هوا (برای شبکه های وایرلس) یکی دیگر از وظایف کارت شبکه است که باعث میشه دانشجویان به شک بیافتند که ایا باید کارت شبکه را در لایه 2 مدل OSI به حساب بیاورند یا در لایه 1 ؟!

پاسخ این کتاب به این صورت است که کارت شبکه را هم در لایه 2 مدل OSI به حساب بیاورید و هم در لایه 1 اما اگر در سوالی فقط یک گزینه را میتوانستید انتخاب کنید، گزینه ای را انتخاب کنید که کارت شبکه را در لایه 2 به حساب اورده باشد.

پروتکل های شبکه و لایه 3

گرفتن دیتا از یک سیستم و ارسال ان به یک سیستم دیگه در یک شبکه ساده ( شبکه ساده: شبکه ای که هر دستگاه توسط سویچ به دستگاه های دیگر وصل است ) یه مقداری روی کارت شبکه دستگاه های دیگر هم تاثیر میزارد.

درشبکه ها دستگاه ها برای پیدا کردن MAC دستگاه های دیگر بسته Broadcast ارسال میکنند، این روش برای شبکه های کوچک جواب میده ولی در مورد شبکه های بزرگ چطور؟ ( مثل اینترنت ! )

می تونید تصور کنید که میلیون ها کامپیوتر بسته های Broadcast ارسال کنن چی میشه ؟ دیگه هیچ دیتایی نمی تونست ارسال بشه

جریان داده در اینترنت از تکنولوژی های بسیار مختلفی استفاده میکند و فقط از تکنولوژی Ethernet استفاده نمی کند. در این تکنولوژی ها MAC Address استفاده نمی شود.

زمانی که شبکه شما وسیع می شود دیگه نمی تونید از MAC Address استفاده کنید. شبکه های وسیع به یک روش ادرس دهی منطقی ( Logical Addressing ) نیاز دارند مثل کد پستی یا شماره تلفن که باعث شود شبکه وسیع ما به شبکه های کوچک تر ( Subnet ) تبدیل شوند.

تصویر زیر دو روش مختلف راه اندازی شبکه را نشان می دهد. در سمت چپ، تمام کامپیوترها تنها به یک سویچ وصل شده اند و در سمت راست شبکه LAN توسط دو سویچ به دو Subnet که هر کدام شامل 5 کامپیوتر هستند تبدیل شده است.

LLC and MAC zetatech_ir
LLC and MAC, the two parts of the Data Link layer

برای کنار گزاشتن MAC و شروع استفاده از ادرس دهی منطقی ( Logical Addressing ) به یه سری نرم افزار خاص نیاز داریم که بهشون میگیم پروتکل های شبکه.

پروتکل های شبکه در تمام سیستم عامل ها وجود دارند. پروتکل های شبکه نه تنها باید برای هر سیستم شناسه منحصر به فرد ایجاد کند بلکه باید یه سری قوانین هم برای برقراری ارتباط درست کنند به عنوان مثال دیتا به پکت های چند بیتی تقسیم شوند و چطور مطمعن شویم که این Packet ها از یک Subnet به Subnet دیگر ارسال و دریافت می شوند.

خب حال بزارید یکم با مشهور ترین پروتکل های شبکه اشنا شویم، پروتکل TCP/IP، پروتکل منحصر به فرد جهانی ادرس دهی سیستم ها.

MAC Address به عنوان ادرس فیزیکی ( Physical Address ) نیز شناخته می شود.

برای اینکه دقیق باشد، TCP / IP در واقع از چندین پروتکل شبکه که با هم همکاری میکنند طراحی شده است و بیشتر به عنوان مجموعه پروتکل شناخته شده  اند، اما دو پروتکل، TCP و IP، کارهای بسیار زیادی میکنند که افرادی که این پروتکل ها را اختراع کرده اند نام این مجموعه پروتکل ها را TCP/IP گزاشته اند.

TCP مختصر شده کلمه های Transmission Control Protocol و IP مختصر شده کلمه های Internet Protocol. ای پی ( IP ) اولین پروتکلی است که در موردش بحث خواهیم کرد ( البته در جلسه بعد 😁 ) و بعد از ان پروتکل TCP را شرح خواهیم داد.


جهت مشاهده دیگر جلسات دوره +Network کلیک کنید
نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا