دوره رایگان +Networkمقالات مرتبط با شبکه

دوره اموزش +Network جلسه ۵

توضیح کارت شبکه و MAC Address

در جلسه قبل به تشریح لایه یک پرداختیم و گفتیم که کارت شبکه هم جزو لایه 1 حساب می شود و هم جزو لایه 2. در این جلسه با ساختار کارت شبکه و MAC Address بیشتر اشنا خواهیم شد.


کارت شبکه (NIC)

برای این که که شبکه را بفهمید باید عملکرد کارت شبکه (NIC) را به خوبی درک کنید.

شبکه باید یک مکانیسمی را فراهم کند که به هر سیستم متصل به شبکه یک شناسه منحصر به فرد بدهد، همانند شماره تلفن که به این صورت داده (Data) به سیستم درست ارسال شود. این یکی از مهمترین کارهای کارت شبکه (NIC) است.

در داخل هر کارت شبکه (NIC) ، بر روی یک نوع تراشه ROM، یک مشخصه ی منحصر به فرد است که 48 بیت (Bit) بوده و بهش میگن Media Access Control Address یا به اختصار MAC Address.

به هیچ عنوان هیچ یک از کارت شبکه (NIC) ها MAC Address مشابه ندارند.

هر شرکتی که کارت شبکه (NIC) تولید می کند باید از سازمان IEEE یک بلاکی از MAC Address درخواست بده که بعد شرکت سازنده کارت شبکه (NIC) اون MAC Address را داخل ROM هر کارت شبکه ثبت می کند.

بعضی از سازندگان کارت شبکه (NIC) هم MAC Address را بر روی خود کارت شبکه می نویسند مانند شکل زیر. البته توجه کنید که MAC Addressای که اینجا مشاهده می کنید به صورت هگزادسیمال (Hexadecimal) نوشته شده است.

تعداد کارکترهای MAC Address عکس بالا را بشمارید می بینید که 12 کارکتر است، به خاطر این که هر کارکتر هگز 4 بیت است، برای همین 12 کارکتر هگز لازم است تا 48 بیت را بتوانیم بنویسیم ( MAC Address = 48 Bit).

   ها همیشه به صورت هگز نوشته می شوند MAC Address

  . 004005-607D49 کارت شبکه  تصویر بالا به این صورت استMAC Address

00-40-05-60-7D-49 : به این صورت ان را نمایش می دهیم MAC Address البته در هنگام چاپ

6 رقم اول در مثال بالا : 05-40-00 مربوط میشه به کارخانه سازنده اون کارت شبکه (NIC). هنگامی که IEEE این شش (شش رقم هگز) را به یک سازنده اختصاص می دهد، به عنوان شناسه سازنده ی سازمان یافته نامیده می شود (Organizationally Unique Identifier = OUI) و هیچ یک از سازنده های دیگر این شناسه را نخواهند داشت.

شش رقم آخر، شماره سریال منحصر به فرد تولید کننده کارت شبکه (NIC) است. این بخش از MAC Address اغلب به عنوان شناسه دستگاه شناخته می شود.

میخواید MAC Address سیستم خودتون رو ببینید؟

اگر سیستم عامل کامپیوتر شما Windows است: داخل (CMD (Command Prompt دستور ipconfig را وارد کنید. در CMD به جای کلمه MAC Address از کلمه Physical Address استفاده شده است.

اگر سیستم شما mac است داخل Terminal بنویسید ipconfig

اگر سیستم عامل شما Linux داخل Terminal بنویسیدip a

برای این جلسه تا همین جا کافیه در جلسه بعد به تشریح کامل تر کارت شبکه خواهیم پرداخت.


جهت مشاهده دیگر جلسات دوره +Network کلیک کنید

 

نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا