دوره رایگان +Networkمقالات مرتبط با شبکه

دوره اموزش +Network جلسه ۴

در جلسه ی 3 +Network با مدل کلیات مدل OSI اشنا شدیم و گفتیم که حتما باید نام لایه و شماره لایه را حفظ کنید

مشاهده جلسات گذشته دوره +Network : جلسه 1 | جلسه 2 | جلسه 3

در این جلسه از دوره +Network میخواهیم با لایه 1 یا همان لایه Physical اشنا بشویم

لایه 1 مدل Physical Layer) OSI)

قاعدتا شبکه ها هم به سیم نیاز دارن تا بتوانند بیت (Bit) ها را در بین سیستم ها جا به جا کنند. 

بیشتر شبکه ها از کابلی مثل کابل بالا استفاده میکنند. در زمینه شبکه (Networking) این کابل را به عنوان کابل Unshielded Twisted Pair ( که به فارسی می شود ” زوج در هم تنیده بدون محافظ “استغفرلاه😐 ) یا به اختصار UTP می شناسند ( شما همین UTP بگین کافیه لازم نیست اون فارسیه رو بگین 😑 ).

معمولا این کابل شامل 4 جفت سیم است که میتوانند اطلاعات را ارسال و دریافت کنند.

یک قطعه سخت افزاری دیگر که شبکه از آن استفاده می کند، یک دستگاه (الان بهش میگم “جعبه“) مخصوص است که جریان داده ها را از هر کامپیوتر به هر کامپیوتر دیگر کنترل می کند.

هر سیستم در شبکه، کابل جدای خود را دارد که به این جعبه متصل است. تا فعلنه فک کنید این جعبه مثل تلفن های قدیمی است (Telephone Switchedboards) ، برای بر قراری ارتباط بین 2 نفر با این نوع تلفن ها باید اپراتر ارتباط بین 2 نفر را بر قرار می کرد.

لایه 1 ( Physical Layer ) مدل OSI در واقع نحوه حرکت اطلاعات (Data) بین کامپیوترها را توضیح میدهد، بنابراین دستگاهی که در بالا معرفی کردیم و کابل جزو لایه 1 می باشند (Physical Layer). هرچیزی که داده ها را(Data) بین دستگاه ها منتقل کند مثل : کابل مسی ، فیبرنوری حتی امواج رادیویی جزو لایه 1 مدل OSI یا همان لایه Physical می باشد.

برای لایه 1 اصلا مهم نیست که چه داده ای (Data) دارد رد می شود; وظیفی این لایه فقط انتقال دیتا بین دستگاه ها است.

جادوی واقعی شبکه با کارت رابط شبکه اغاز می شود، (NIC (Netwrok Interface Card ( که ما بهش میگیم “نیک” یا “کارت شبکه“) که به عنوان رابط بین کامپیوتر و شبکه عمل می کند.

وقتی که این کارت شبکه را در کامپیوتر خود نصب میکنید به صورت عکس بالا سمت چپ می شود.

توجه کنید که کابلی که از انتهای کارت شبکه خارج شده است و به سوکتی که در دیوار قرار دارد خورده است ، از ان سوکت هم ( داخل دیوار ) یک کابل دیگه کشیده شده است و به اون جعبه ای که در بالا بهش اشاره کردیم وصل شده است .

کابل کشی و “جعبه” لایه فیزیکی (Physical Layer) شبکه را تعریف می کنند و NIC ها رابط را به کامپیوتر ها اراعه میدهند.

تا اینجای کار شاید شما کارت شبکه (NIC) را جزو لایه 1 مدل Physical Layer) OSI) به حساب بی اورید; قطعا کارت شبکه (NIC) برای لایه 1 (Pysical Layer) بسیار مهم است. البته بسیاری از اساتید کارت شبکه (NIC) را جزوه لایه 2 (Data Link Layer) به حساب می اورند پس واضحه است که داخل کارت شبکه (NIC) یک سری اتفاقاتی می افتد که باید از ان باخبر شویم که در جلسه بعد به طور کامل به همین موضوع خواهیم پرداخت.

نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا