دوره رایگان +Networkمقالات مرتبط با شبکه

دوره اموزش +Network جلسه ۲

 

همان طور که در جلسه اول دوره +CompTIA Network گفتیم ، منبع ما کتاب CompTIA Network+ Certification All in One Exam Guide 2018  است و ما سعی میکنیم طبق سر فصل های این کتاب پیش برویم.

اولین مبحثی که میخواهیم درمورد ان بحث کنیم مدل های شبکه (Network Modules) می باشد:

متخصصان حوضه شبکه ( Networking ) از یکی از دو مدل زیر استفاده می کنند:

  1.   OSI = The Open System Interconnection
  2.  TCP/IP = Transmission Control Protocol/Internet Protocol

استفاده از این مدل ها 2 مزیت بزرگ با خود به همراه دارد :

  1. تشخیص مشکلات شبکه اسان تر می شود به این صورت که به سرعت متوجه می شود که مشکل در کدام لایه است و بدون اتلاف وقت مشکل را برطرف کنید.
  2. استفاده از این 2 مدل باعث به وجود امدن یک زبان واحد برای توضیح عملکردهای شبکه بین شبکه کاران شد.

عکس زیر اطلاعاتی از یک دستگاه ساخت شرکت Cisco است. به کلمه “L3” و “layer7” توجه کنید. این کلمات دقیقا به مدل OSI اشاره میکنند. هرکسی که با مدل OSI اشنا باشد معنای ان اعداد را هم متوجه می شود و سریعا میفهمد که کار این دستگاه چیست.

 

در روزهای اول شبکه (Networking) شرکت های طراحی مختلف انواع مختلف و منحصر به فردی از شبکه ها را می ساختند که این باعث میشد وصل کردن 2 شبکه به هم کار بسیار سختی باشد.

برای این که بشه شبکه ها را به هم وصل کنند و صنعت شبکه را پیشرفته تر بکنند باید یک دستورالعمل ، یک مدل واحد که تمام عملکرد های شبکه را توضیح دهد وجود داشته باشد. با استفاده از یک مدل می شود 2 شبکه را راحت تر بهم وصل کرد

از ان زمان تا حالا کلا 2 نوع مدل برای شبکه وجود دارد ، OSI و TCP\IP که برای امتحان CompTIA شما باید مدل OSI را به خوبی یاد داشته باشید البته مدل TCP/IP در امتحان CompTIA مطرح نمی شود ولی یادگیری ان ضروری است.

بهترین راه برای یادگیری مدل های OSI و TCP/IP این است که ان ها را دعمل ببینیم. برای این کار هم شما فقط به 2 تا کامپیوتر احتیاج دارید که بهم متصل باشند و بتوانید یک فایل را از یک کامپیوتر به ان یکی دیگر ارسال کنید.

این مثال دقیقا از مدل OSI و TCP/IP استفاده میکند که ما بعدا قدم به قدم توضیح خواهیم داد که در هر مرحله چه اتفاقی افتاده است

نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا