دوره رایگان +Network

دوره آموزش +Network جلسه ۱۱

تشریح لایه 6 مدل OSI و لایه 7 مدل OSI و فراییند کپسوله سازی

در جلسه قبل لایه های 4 و 5 مدل OSI ( به ترتیب لایه Transport و Session ) آشنا شدیم و فهمیدیم که کار لایه 4 قطعه قطعه کردن و سر هم کردن دیتا است و 2 نوع پروتکل حمل و نقل دیتا دارد ( که بهش میگن Transport Protocols ) که به 2 روش TCP و UDP می باشد، اگر بخواهیم درباره لایه 5 هم یک توضیح کوتاه و خلاصه بدهیم می توانیم بگویم که کار این لایه از مدل OSI برقراری و کنترل کردن ارتباط بین برنامه های مختلف می باشد در این جلسه هم با لایه 6 مدل OSI و لایه 7 مدل OSI آشنا خواهیم شد ( جهت مشاهده حلسه 10 دوره +Network کلیک کنید ).


ترجمه – لایه  6 مدل OSI ، لایه Presentation

لایه Presentation ( لایه 6 مدل OSI ) داده های لایه های پایین تر را به فرمت قابل استفاده برای لایه Aplication ( لایه 7 مدل OSI ) و لایه های پایین تر ترجمه می کند. این کار به چندین روش مختلف انجام می شود.

بعضی از  پروتکل ها در بیش از یک لایه OSI عملکرد دارند و می تواند شامل لایه 6 مدل OSI ، لایه Presentation نیز باشند.

برای مثال :

پروتکل های رمزگذاری استفاده شده در e-commerce و SSL/TLS به نظر می ایند که در لایه 5 ( لایه Session ) شروع به کار میکنند و در لایه 6 ( لایه Presentation ) عمل رمزگذاری و رمزگشایی را انجام می دهند.

البته بهتر است که در این مورد از مدل TCP/IP به جای مدل OSI استفاده کنیم به علت این که مدل TCP/IP از لایه 5 تا لایه 7 یک لایه حساب می شوند و نام آن لایه هم Application است ( بعدا در این باره صحبت خواهیم کرد ).

لایه 6 مدل OSI

برنامه های شبکه – لایه 7 مدل OSI ، لایه Application

آخرین و قابل مشاهده ترین قسمت هر شبکه، برنامه های نرم افزاری ای است که از آن استفاده می کنید.

شما می خواهید فایلی را که در سیستم دیگری در شبکه شما قرار دارد کپی کنید، به برنامه ای مانند Network در ویندوز 10 نیاز دارید که به شما امکان دسترسی به فایلها را در سیستمهای از راه دور فراهم کند. اگر می خواهید یک صفحه وب را باز کنید به مرورگری همچون Google Chrome یا Mozilla Firefox احتیاج دارید.

برنامه های شبکه - لایه 7

همچنین این برنامه ها می تواند درون خود شامل عملکردهای اضافی دیگری نیز باشند مانند رمزگذاری، احراز هویت کاربر، و ابزارهایی جهت حفظ امنیت اطلاعات. ولی این عملکرد تنها مختص همان برنامه هستند به بیان دیگر برای این که بتوانید روی فایل Document خود پسورد بگذارید، برنامه Word باید این قابلیت را داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که لایه Application ( لایه 7 مدل OSI ) به خود برنامه ها اطلاق نمی شود بلکه، منظور پروتکل های این لایه هستند. آن ها منابع را شناسایی می کنند و تعامل با منابع را مدیریت می کنند برای مثال می توان پروتکل HTTP را نام برد.

همه سیستم عامل ها دارای رابط برنامه نویسی برنامه (API) هستند که برنامه نویسان می توانند از آنها برای ایجاد برنامه های مبتنی بر شبکه استفاده کنند. به طور کلی یک API روشی استاندارد برای برنامه نویسان است که می توانند از آن برای بهبود یا گسترش قابلیت های برنامه خود استفاده کنند.

لایه 7 مدل OSI

کپسوله سازی و از کپسول خارج کردن

اصطلاح کپسوله کردن شامل کل فرآیند آماده سازی داده ها برای رفتن به شبکه می باشد. هر لایه یک سری اطلاعات را به Data اضافه می کند تا به این وسیله Data به مقصد درستش برسد و دستگاه مقصد بداند باید با دیتا چکار کند ( همچنان که Data از لایه ۷ به لایه ۱ می خواهد برسدُ در هر لایه یک مقدار Data اضافه به دیتای اصلی اضافه می شود ( یعنی اول لایه Application یه سری Data اضافه می کندُ سپس لایه Presentation یک مقدار دیگر Data اضافه می کند و به همین ترتیب تا لایه 1 ) به این فرایند کپسوله سازی یا Encapsulation می گویند.

دستگاه گیرنده پروسه بالا را به صورت برعکس انجام میدهد و با بالا رفتن Data ( یعنی Data در سیبستم گینرده از لایه 1 به لایه 7 میرود )، اطلاعات اضافی را حذف می کند. این فرآیند معکوس را از کپسول خارج کردن یا De-encapsulatoion می نامند.

کپسوله سازی و از کپسول خارج کردن

لایه Transport ( لایه شماره 4 ) یک Segment یا Datagram میسازد و این بسته را به لایه پایین خود یعنی لایه Network میفرستد، لایه شماره 3 هم اطلاعات مربوط به IP را به آن اضافه می کند. لایه Data link ( لایه شماره 2 ) نیز پکت ارسال شده از لایه بالا را در غالب یک فریم در می آورد و آن را اماده ارسال می کند.


جهت مشاهده دیگر جلسات دوره +Network کلیک کنید
جهت دریافت مطالب بیشتر و روزانه، به کانال زتاتک بپیوندید!

 

نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا