دوره رایگان +Network

دوره آموزش +Network جلسه ۱۰

اشنایی با لایه Transport و Session

در جلسه قبل با لایه 3 مدل OSI اشنا شدیم و فهمیدیم که لایه Network پروتکلی به (IP (Internet Protocol وجود دارد، همچنین با تا حدودی درباره محتویات Packet و Frame نیز تا حدودی حرف زدیم.


قطعه کردن و سرهم کردن – لایه 4، لایه Transport

به خاطر این که بیشتر تکه های یک دیتا از یک Packet (پکت) بزرگتر هستند، قبل از این که بخوان در شبکه ارسال بشن باید تکه تکه بشن.

وقتی که یک کامپیوتر بخواد دیتا ارسال کنه باید این قابلیت ها رو داشته باشه که بتونه تکه های دیتا رو اندازه یک Packet در بیاره ( و در نهایت اندازه Frame )، پکت ها رو طوری سازماندهی کنه که به سود سیستم دریافت کننده باشه و پکت ها رو بتونه بده به کارت شبکه تا ارسالشون کنه.

به این فرایند میگن Segmentation یا قطعه قطعه کردن.

کار سرهم سازی (Reassemble)  توسط سیستم گیرنده انجام میگیرد. این سیستم باید این قابلیت رو داشته باشه که بفهمه سری Packet های رو که دریافت میکنه در واقع یک دیتا هستند ( یعنی یک دیتا تشکیل شده از چند سری Packet )، پکت ها رو بر اساس اطلاعاتی که سیستم ارسال کننده در اختیارش گزاشته سرهم بندی کنه و تایید کنه که تمام پکت های مربوط به دیتا به طور درست رسیدند.

پروتکل حمل و نقل دیتا ( Transport Protocol ) ( این پروتکل 2 روش برای انقال اطلاعات دارد: TCP و UDP که بعدا توضیح خواهیم داد )، دیتا رو به قطعه هایی به نام Segments یا Datagrams تبدیل میکنه ( بسته به این که از TCP استفاده کنه یا UDP ) و به هر Segment یک عدد ( Sequence Number ) میدهد. ( Datagrame ها نسبت به Segment ها ساده ترند و Sequence Number ندارند. )

الان میخوایم این عددهای متوالی ( Sequence Number ) ها رو با بسته های یک شرکت حمل و نقل مقایسه کنیم. من روزانه تعداد زیادی بسته از UPS دریافت میکنم. برای این که مطمعن بشن من تمام بسته ها رو دریافت میکنم، UPS میاد از یک سیستم عددی استفاده میکنه، مثل سیستمی که در عکس مشاهده میکنید و این اعداد رو به صورت Lable بر روی هر بسته می چسبونه.

یک کامپیوتری هم که در شبکه دیتا ارسال میکنه، مشابه همین کار رو انجام میده، در هر Packet یک بخش وجود داره که حاوی Sequence Number است.

به وسیله خواندن این Sequence Number، دستگاه مقصد متوجه میشه که کلا چندتا Segment وجود داره و هم میفهمه که چطوری باید کنار بچیندشون.

لایه 4، لایه Transport از مدل OSI وظایف زیادی به دوش دارد: قطعه قطعه کردن و سرهم سازی ( Segmentation / Reassembly )، همچنین لایه Transport پکت هایی رو هم که مرتب دریافت نشده اند را مرتب میکند.

صحبت در شبکه – لایه 5، لایه Session

در شبکه، در یک لحظه یک سیستم ممکنه همزمان با چندین سیستم دیگه در حال صحبت باشد. برای مثال:

در یک شرکت یک سیستم (اسمشو میزاریم C ) به دستگاه پرینتر دسترسی مستقیم دارد و بقیه سیستم ها برای پرینت درخواستشون رو به این سیستم باید بفرستن، همرمان که یک سیستم (B) درخواست پرینت ارسال میکنه یک سیستم (A) دیگه هم درخواست یک فایل Document موجود در سیستم (C)، خب حالا سیستم C به این درخواست ها چطوری باید رسیدگی کنه؟

سیستم C باید تمام درخواست های پرینت، فایل، صفحه وب و … رو به درستی پاسخ بده، علاوه بر این، سیستم عامل باید این توانایی رو داشته باشه که با سیستم های دیگر بتونه ارتباط برقرار کنه و به درخواست های سیستم های دیگر پاسخ دهد.

اگر کامپیوتر A بخواد پرینت بگیره اول باید با کامپیوتر C ارتباط برقرار کنه تا مطمعن بشه که کامیپوتر C اماده پرینت گرفتن هست یا نه.

کار Session همینه، برقراری ارتباط بین برنامه ها.

هر درخواست درواقع یک Session می باشد

مشاهده تعداد Session ها

یک دستگاه معمولی در یک لحظه در حال اجرای چند Session است؟

اگر شبکتون TCP/IP باشه ( که همه شبکه ها هم TCP/IP هست ) میتونید با استفاده از دستور netstat در CMD تمام Session های دستگاهتون رو مشاهده کنید.

دستور زیر را در CMD وارد کنید:

netstat -a

الان لازم نیست خروجی رو تفسیر کنید، در جلسات بعد به این کار خواهیم پرداخت. تا فعلنه فقط بدونید که هر خطی که مشاهده میکنید یک Session می باشد.

کار لایه Session، لایه 5 از مدل OSI کنترل کردن Session های یک سیستم میباشد.

لایه Session، یک Session رو باز (آغاز) میکنه، Session های ورودی رو قبول میکنه و Session ها رو میبندد

 


جهت مشاهده دیگر جلسات دوره +Network کلیک کنید
نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا