کامپیوترویندوز

۳ روش نصب ویندوز ۱۱ روی سیستم های قدیمی بدون TPM و Secure Boot

بروز رسانی یک سیستم در واقع کار درستی است که باعث می شود با پیشرفت های اخیر دنیای کامپیوتر همگام شوید، ولی این نصب ویندوز ۱۱ روی سیستم ها و کامپیوترهای قدیمی و پشتیبانی نشده مقداری بدقلق و دشوار می باشد!

در گذشته با کمی تلاش می توانستید که ویندوز ۱۰ را، بر روی یک سیستم قدیمی نصب و اجرا کرد. ولی اکنون، ویندوز ۱۱ حتی قابل نصب بر روی کامپیوترهای Core i7 نسل ۷ هم نمی باشد. بعد از جستجو کردن و ازمایش چندید روش راجب این موضوع، روش هایی را یافتیم که می شود تنها با فعال کردن چند گزینه، ویندوز ۱۱ را بر روی سیستم های قدیمی و پشتیبانی نشده هم نصب نمود.

البته چالش اصلی برای ما اجرا کردن این ویندوز روی سیستم های بسیار قدیمی تر و برای مثال دارای Legacy Bios بود، که خب بعد از حدود یک هفته آزمایش و دو سه بار فرمت کامل اطلاعات ۲ تا از کامپیوترهام (به صورت ناخواسته البته)، بلاخره تمام کامپیوترهام میتونن ویندوز ۱۱ رو اجرا کنن.

قصدم اینه که امروز تمام راه روش هایی که رفتم و تونستم باهاشون ویندوز جدید رو نصب کنم به اشتراک بگذارم. پس روش هایی که پایین تر راجبشون توضیح میدم به درد کسایی میخوره که سیستمشون خیلی قدیمی نیست و نمی تونن به صورت نرمال ویندوز تازه منتشر شده رو روش نصب کنن. پیشنهاد میکنم که یه نگاهی هم به ویژگی های ویندوز ۱۱ بندازید.

برای اطمینان خاطر، قابل ذکر می باشد که فقط روش های بی خطر و قابل اجرا را در این مقاله توضیح داده ایم.

در ابتدای کار، لازم به ذکر است که ویندوز ۱۱ تنها در نسخه 64 بیتی منتشر شده است، اما با این حال امکان نصب برخی از نرم افزار های 32 بیتی نیز در این ویندوز امکان پذیر است.


محدودیت های پیش روی سیستم های پشتیبانی نشده (قدیمی)

اگرچه که ویندوز ۱۱ روی بیشتر سیستم های قدیمی هم نصب می شود، ولی این به این معنا نیست که به خوبی هم کار می کند. بعضی از قابلیت های ویندوز بسته به مدل کامپیوتر شما ممکن است به درستی عمل نکنند یا حتی خود سیستم عامل دچار خطا بشود و نتواند به درستی کار کند. همچنین شرکت مایکروسافت پیشنهاد نمی کند که این سیستم عامل جدید را، روی کامپیوترهای پشتیبانی نشده و قدیمی نصب کنید و هیچ تضمینی هم بابت درست کار کردن تمام قابلیت ها نمی دهد.

لازمه که قبل از شروع نصب ویندوز ۱۱ روی سیستم های قدیمی و پشتیبانی نشده از عواقب اون کاملا آگاه باشید، به هیچ عنوان هیچ شخصی مسئولیت آسیب دیدن دستگاه یا پاک شدن اطلاعات شما رو بر عهده نخواهد گرفت.

تحربه من در این چند هفته این است که ویندوز ۱۱ روی تمام دستگاهام به خوبی دارن اجرا میشن ولی با این حال، من هیچ گونه فایل و اطلاعات مهمی روی این کامپیوترهام نگه داری نمی کنم.

فعال سازی TPM 2.0 و Secure Boot

بهتر است قبل از شروع به خواندن روش های نصب ویندوز، مطعمن شوید که سیستم (کامپیوتر) شما توسط ویندوز ۱۱ پشتیبانی نمی شود. لازم به ذکر است که به خاطر نبود TPM 2.0 و Secure Boot خیلی از کامپیوترهای جدید هم پشتیبانی نمی شود.

در بسیاری از موارد، این دو قابلیت (TPM 2.0 و Secure Boot) در دسترس هستند ولی به صورت پیشفرض غیرفعال هستند. بنابرین تمام کاری که شما باید انجام دهید، فعال کردن این قابلیت ها و سپس شروع نصب ویندوز ۱۱.

متاسفانه به علت این که این قابلیت ها را باید در BIOS فعال کرد و این که ممکن است BIOS هر سیستم با سیستم دیگر تفاوت داشته باشد، امکان ارائه دستورالعمل دقیقی برای فعال کردن این قابلیت ها نیست. با این حال روش هایی که در پایین ارائه میشود، بر روی بیشتر سیستم ها قابل اجرا هستند.

در مرحله اول لازم است که وارد BIOS دستگاه شوید، که برای این کار پس از زدن دکمه پاور کامپیوتر، به صورت پشت سر هم یکی از دکمه های F1, F2, F10, F12 و یا Del (Delete) را فشار بدهید. این که کدام یک از دکمه ها را باید بزنید، بستگی به شرکت سازنده مادربرد (Motherboard) شما دارد. برای مثال دستگاه ها و مادربرد های HP باید از دکمه F12 برای ورود به BIOS استفاده کنند.

پس از ورود، می توانید گزینه های TPM 2.0 و Secure Boot را در منوی Security پیدا کنید. در بعضی از کامپیوترها، گزینه Secure Boot ممکن است در منوی Boot باشد. برای خارج شدن از BIOS حتما گزینه Save changes and exit را هم بزنید.

دانلود ویندوز ۱۱ به صورت فایل ISO

برای انجام روش های زیر به فایل ISO ویندوز ۱۱ نیاز خواهید داشت. اگر تا به حال ویندوز ۱۱ را نصب نکرده اید و یا به جای فایل ISO ویندوز، درایو bootable ویندوز ۱۱ را به وسیله media creation tool ساخته اید، لازم است که ابتدا فایل ISO ویندوز جدید را دانلود کنید و سپس روش های زیر را آزمایش کنید.

دانلود ویندوز ۱۱ از سایت Microsoft

هنگامی که وارد سایت شدید، به پایین صفحه رفته ولی بر روی گزینه Download در زیر Download Windows 11 Disk Image (ISO) کلیک کنید و در پس از آن زبان ویندوز مدنظر (English) را انتخاب کنید تا لینک دانلود نمایش داده شود.

روش #۱: ویرایش Registry برای دور زدن بررسی پیشنیازهای نصب ویندوز ۱۱

اگر از دست کاری و ویرایش Windows Registry بدتان نمی آید، از آن جایی که به هیچ ابزار و نرم افزار دیگvی نیاز نیست، این روش احتملا آسان ترین روش خواهد بود. بسته به کامپیوتر شما، می توانید با ایجاد یک entry در Registry از بررسی بعضی از پیشنیازها و الزامات توسط ویندوز ۱۱ جلوگیری کنید.

باتوجه به شرایط و قابلیت هایی که سیستم شما پشتیبانی می کند، نیاز است که چند سری entry که در پایین توضیح داده می شود را ایجاد کنید:

هشدار: ایجاد یک entry اشتباه در Registry می تواند به ویندوز، فایل ها و اطلاعات و همچنین کامپیوتر شما آسیب برساند. بنابراین قبل از ایجاد هر گونه تغییر حتما به صورت دستی یا با استفاده از Registry Cleaner از Registry ویندوز فایل پشتیبان (Backup) تهیه نمایید تا در صورت بروز هرگونه خدا بتوانید شرایط را به حالت اول برگردانید.

دور زدن TPM 2.0 و بررسی الزامات CPU

اگر کامپیوتر شما TPM 1.2 دارد اما پیشنیازهای CPU را و یا از TPM 2.0 پشتیبانی نمی کند، بنابراین نیاز دارید تا تغییرات زیر را در Registry ایجاد کنید.

به وسیله سرچ کردن در ویندوز یا با استفاده از دستور regedit در run (جهت باز کردن run دکمه های Windows و R را همزمان فشار دهید) Registry را باز نمایید.

دستور Regedit در Run

مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > Setup > MoSetup را دنبال کنید. همچنین می توانید آدرس زیر را کپی کرده و در نوار جستحو پنجره Registry پیست (Paste) کنید تا مستقیم به صفحه مورد نظر برسید.

\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup

هنگامی که فولدر MoSetup انتخاب شد، بر روی صفحه خالی سمت راست، راست کلیک کرده و گزینه New را و پس از آن گزینه DWORD(32-bit) Value را انتخاب نمایید.

ساخت DWORD Value

سپس یک entry جدید ساخته خواهد شد. نام این entry را AllowUpgradesWithUnsupportedTPMorCPU بگذارید و سپس بر روی آن دوبار کلیک کرده و مقدارش را  ۱ بگذارید.

دور زدن TPM و CPU Check برای نصب ویندوز ۱۱

اکنون می توانید بدون وجود محدودیت های TPM و CPU ویندوز ۱۱ را با استفاده از bootable USB یا Mounted ISO نصب نمایید.

دور زدن TPM و بررسی Secure Boot برای نصب ویندوز ۱۱ بر روی سیستم های قدیمی

اگر سیستم شما برای نصب ویندوز ۱۱ از TPM و Secure Boot پشتیبانی نمی کند، باید ۲ ورودی (entry) در Registry ایجاد نمایید:

در صفحه Registry، به HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > Setup بروید یا برای سادگی تنها آدرس زیر را در پنجره Registry کپی/پیست نمایید:

 \HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\ 

بر روی Setup راست کلیک کرده و سپس گزینه New > Key را برای ساخت یک ورودی جدید با نام LabConfig انتخاب نمایید.ساخت Registry Key برای نصب ویندوز ۱۱

هنگامی که LabConfig را انتخاب کردید، بر روی پنل خالی سمت راست، راست کلیک کرده و مقدار DWORD (32-bit) را از گزینه New انتخاب نمایید.

ساخت ورودی در Labconfig

نام این ورودی را BypassTPMCheck گزاشته و سپس بر روی آن دوبار کلیک نمایید و مقدار آن را به 00000001 تغییر بدهید.

ساخت ورودی BypassTPMCheck

این کار باعث از غیرفعال شدن بررسی TPM می شود، برای غیرفعال کردن بررسی Secure Boot هم، باید یک ورودی (entry) مجزا ساخت.

دوباره در داخل LabConfig بر روی صفحه خالی سمت راست، کلیک راست کرده و گزینه New انتخاب کنید و سپس مقدار آن را DWORD (32-bit) قرار دهید.

نام این ورودی را BypassSecureBootCheck گزاشته و بر روی آن 2 بار کلیک کنید و مقدار آن را دوباره 00000001 قرار دهید.

ساخت ورودی BypassSecureBootCheck

با استفاده از این روش اکنون می توانید بدون فرایند بررسی TPM 2.0 و Secure Boot به نصب ویندوز ۱۱ بر روی کامپیوتر قدیمی و یا پشتیبانی نشده بپردازید.

روش #۲: ساخت فلش bootable بدون بررسی پیشنیاز های قبل نصب ویندوز ۱۱ بر روی کامپیوتر

اگر بنا به هر دلیلی، برای نصب ویندوز ۱۱ بر روی سیستم پشتیبانی نشده، تمایلی به ویرایش Registry ندارید، می توانید از یک فلش (USB) یا دی وی دی (DVD) bootable ویندوز ۱۱ که دارا بودن TPM 2.0 و Secure Boot را پیش از نصب بررسی نمی کند استفاده کنید. این روش بخصوص برای کسانی که قصد دارند ویندوز جدید را بر روی چندین کامپیوتر قدیمی (یا پشتیبانی نشده توسط ویندوز ۱۱) نصب کنند بسیار سریعتر نسبت به روش قبل می باشد.

برای انجام این روش، باید فلش (USB) bootable ایجاد نمایید که برای این کار از نرم افزار بسیار معروف Rufus استفاد خواهیم کرد. خوشبختانه توسعه دهندگان این نرم افزار، قابلیتی را در آن ایحاد نموده اند که با استفاده از آن می توان بررسی های پیش از نصب ویندوز ۱۱ مربوط به TPM و Secure Boot را حذف نمود. نحوه ساخت فلش bootable در Rufus:

ابتدا فایل ISO ویندوز ۱۱ را دانلود نموده (نحوه دانلود) و سپس نرم افزار Rufus را دانلود کنید.

فلش (USB) مدنظرتان را (با حداقل ۸ گیگ حجم) به کامپیوتر وصل کرده و سپس نرم افزار Rufus را اجرا کنید. در بخش Device، به صورت خودکار فلش مموری ای که به کامپیوتر وصل کرده اید انتخاب می شود.

در قسمت Boot selection، بر روی Select کلیک کرده و سپس فایل ISO ویندوز ۱۱ ای را که دانلود کرده اید انتخاب کنید.

انتخاب فایل ISO ویندوز ۱۱ در Rufus

در قسمت Image option یک گزینه جدید نمایش داده خواهد شد. در اینجا گزینه Extended Windows 11 Installation را انتخاب نمایید.انتخاب گزینه Extended Installation در Rufus

سپس متناسب با نوع پارتیشن بندی هارد دیسک کامپیوترتان، یکی از گزینه های MBR یا GPT را انتخاب نمایید.

انتخاب گزینه MBR یا GPT برای نصب ویندوز ۱۱ بر روی کامپیوترهای قدیمیبنا بر نیازتان سایر گزینه ها را هم میتوانید تغییر دهید، در غیر این صورت نیازی به تغییر آن ها نخواهد بود.

اکنون دکمه Start را زده تا نرم افزار فلش مموری bootable ویندوز ۱۱ را که TPM و Secure Boot را بررسی نمی کند آماده کند.

شروع نرم افزار Rufus

روش #۳: ویرایش فلش مموری bootable ویندوز ۱۰

این روش نصب ویندوز ۱۱ بر روی سیستم های قدیمی و یا پشتیبانی نشده روش نسبتا پیچیده ای می باشد و امکان رخ دادن خطا در آن وجود دارد، اما این تنها روشی است که با استفاده از آن می توان ویندوز ۱۱ را بر روی کامپیوترهایی که Legacy BIOS دارند نصب نمود. در این روش ما فلش مموری bootable ویندوز ۱۰ را ویرایش می کنیم تا به جای ویندوز ۱۰، ویندوز ۱۱ را در سیستم ما نصب کند. در واقع در طی این پروسه installer فرض می کند که ویندوز ۱۰ را دارد نصب می کند و بنابراین هیچ کدام از پیشنیازهای ویندوز ۱۱ را چک نمی نماید، در صورتی که در حال نصب ویندوز ۱۱ می باشد.

البته لازم به ذکر است که در روش شما فقط باید با استفاده از اپگرید کردن ویندوز قبلی خود، ویندوز ۱۱  را نصب بنماید، و این صورت نیست که کامپیوترتان را با استفاده از فلش مموری بوت کنید و یا با بوت دوگانه (Dual Boot) به نصب ویندوز ۱۱ به پردازید.

در طی آزمایشی که انجام دادیم، موفق شدیم که با استفاده از این روش ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ را اپگرید کنیم. برای نصب ویندوز ۱۱ به این روش، مراحل زیر را در ویندوزی که قصد آپگرید کردن آن را دارید انجام دهید:

با فرض این که فایل ISO ویندوز ۱۱ را دانلود کرده اید، هم اکنون به تنها چیزی که نیاز دارید یک فلش مموری bootable ویندوز ۱۰ می باشد.

ساخت فلش مموری bootable ویندوز ۱۰ کار بسیار راحتی استُ تنها کافیه فلش مموری (با حداقل خافظه ۸ گیگ) را به کامپیوتر وصل کرده و Windows 10 media creation tool را دانلود کنید. Media creation tool به صورت خودکار ویندوز ۱۰ را دانلود خواهد کرد و فلش مموری bootable ویندوز ۱۰ را هم خواهد ساخت.

هنگامی که فلش مموری bootable آماده شد، مراحل زیر را به صورت دقیق دنبال کنید:

  • قدم ۱: ابتدا لازم است که فایل ویندوز ۱۱ را Mount کنید. در ویندوز ۸، ۸.۱ و یا ۱۰، می توانید بر روی فایل مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه Mount را انتخاب نماید. در نسخه های قدیمی تر ویندوز نیاز است که از نرم افزار های جانبی مانند WinCDEmu استفاده نمایید.

Mount کردن فایل ISO برای نصب ویندوز ۱۱ بر روی سیستم های قدیمی

  • قدم ۲: هنگامی که فایل های Mount شدن، وارد پوشه sources موجود در ویندوز ۱۱ شوید و فایل Install.wim را کپی کنید. 

کپی کردن فایل Install.wim

  • قدم ۳: اکنون وارد فلش مموری bootable ویندوز ۱۰ شوید و به پوشه sources بروید.
  • قدم ۴: در این پوشه فایل install.esd را پاک کرده و فایل install.wim که در قدم ۲ کپی کرده بودید را پیست کنید. اگر هنگام کپی و پیست کردن با ارور بزرگ بودن فایل مواجه شدید، باید فلش مموری خود را به فرمت NTFS تبدیل کنید.

کپی و پیست فایل install.wim

  • قدم ۵: اکنون فایل setup ویندوز ۱۰ موجود در فلش مموری را اجرا کنید.

راه اندازی نصب ویندوز ۱۰

  • قدم ۶: بر روی گزینه Change how Windows Setup downloads updates کلیک کرده و سپس گزینه Not right now را انتخاب کنید.

راه اندازی نصب ویندوز ۱۱ برای سیستم های قدیمی

  • قدم ۷: بر روی دکمه Next کلیک کرده و سپس ویندوز راجب پذیرش شرایطش سوال می پرسد و پس از آن نسخه ای که از ویندوز ۱۱ قرار است نصب شود را نمایش می دهد و راجب حفظ کردن اطلاعات موجود در هارد کامیپوتر سوال خواهد پرسید.

ابتدای نصب ویندوز ۱۱ بر روی کامپیوتر

  • قدم ۸: پس از انتخاب گزینه ها، ویندوز وارد فرایند نصب می شود و کامپیوتر را restart می کند. هنگامی که سیستم restart شد، از شما خواهد پرسید که آیا ویندوز کنونی (ویندوزی که از قبل بر ریو کامپیوتر شما نصب است) را آپگرید کند یا ویندوز جدیدی نصب کند. در اینجا حتما می بایست گزینه آپگرید (Upgrade) را انتخاب کنید.

کار تمام است، اکنون روند نصب ویندوز ۱۱ بر روی سیستم شما شروع خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که با این که به شما نمایش خواهد داد install Windows 10 ولی در واقع در حال نصب ویندوز ۱۱ می باشید.

نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا