گوگل کروممرورگر

اضافه شدن حالت ذخیره انرژی و رم در آپدیت گوگل کروم

مرورگر کروم در آپدیت جدید خود حالت مصرف بهیه از رم (RAM) و انرژی را معرفی کرد

طی چند هفته آینده، گوگل دو ویژگی جدید را برای مرورگر محبوب کروم خود در دسترس قرار خواهد داد  کاهش استفاده از محافظه RAM در هنگام باز بودن تعداد زیادی تب و دیگری استفاده بهینه از باتری در هنگامی که شارژ لپ تاپ کم باشد.
مرورگر Google Chrome مدت‌هاست که با مشکلات مربوط به استفاده بیش از حد از RAM مواجه بوده است، به ویژه زمانی که چندین تب باز هستند ، اما محبوب‌ترین مرورگر جهان به تازگی برای بهینه‌سازی باتری دستگاه و استفاده از حافظه نسخه جدیدی را در دسترس قرار داه است.

در جدیدترین آپدیت نسخه گوگل کروم (Google Chrome) بر روی دسکتاپ، گوگل دو تنظیمات عملکردd جدید را معرفی خواهد کرد: ذخیره‌سازی حافظه RAM و ذخیره انرژی. با فعال سازی این قابلیت ها، به گفته گوگل کروم تا 30 درصد حافظه کمتری مصرف می کند و وقتی باتری دستگاه رو به اتمام است، با مصرف بهینه تر انرژی سرعت اتمام آن را کاهش میدهد.

مارک چانگ، مدیر محصول گروه کروم، در وبلاگ شرگت نوشت: «ما در چند هفته آینده هر دو حالت ذخیره‌سازی حافظه و صرفه‌جویی انرژی را در سطح جهانی برای Windows، macOS و ChromeOS عرضه خواهیم کرد».

هنگامی که ویژگی‌های جدید وارد می‌شوند، این قابلیت به صورت پیشفرض بر روی تمام وب سایت ها فعال می شوند مگر اینکه کاربر آنها را به صورت دستی خاموش کرده و یا وب سایت مورد نظر را به عنوان وب سایت مهم علامت بگذارد تا از حالت ذخیره انرزی و RAM خارج شود.

ویژگی دخیره فضای RAM در آپدیت جدید گوگل کروم

کاربران می توانند کنترل Memory Saver را در منوی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای پنجره مرورگر کروم پیدا کنند. استفاده بیش از حد کروم از حافظه دستگاه در گذشته باعث محدود شدن مقدار موجود فضای RAM برای سایر برنامه های در حال اجرا در سیستم می شد. این قبیل مشکلات باعث شدند که مرورگر گوگل کروم حتی برای دسترسی سریعتر به داده ها با کش (Cache) کردن اطلاعات نیز به مشکلات دیگری بر بخورد که عملا باعث زیر سوال رفتن استفاده از RAM در وهله اول می شود.

چنگ نوشت: “ما از ابتدا کروم را برای سرعت طراحی کردیم. چانگ نوشت، اما عملکرد چیزی فراتر از ارائه یک تجربه مرور سریع در مروگر است.”

به این علت که گوگل کروم فرایندهایش را از سایر فرایند ها جدا می کند، اگر کاربری از این مرورگر را از طریق Google search box باز کند، ناخواسته باعث ایجاد شدن ۲ فرایند Chrome در سیستم عامل می شود که هر کدام نیز فضای RAM مختص به خود را از سیستم دریافت می کردند.

جری هیلدنبر اند نوشته است: ؛ هر تب در این مرورگر به طور نمیه مستقل از یک دیگر اجرا می شوند به همین دلیل هر کدام نیز منابع مختص به خود را از سیستم عامل دریافت می کنند. البته این تازه اول ماجراست، به ازای هر افزونه در گوگل کروم، یک فرایند مستقل و جدید هم در سیستم کابر اجرا می شود.

تمام این عوامل دست به دست هم می دهند تا این مرورگر به تنهایی بخش عظیمی از حافظه RAM دستگاه را ببلعد.

گوگل ادعا می‌کند در آپدیت جدید حالت Memory Saver حتی اگر تعداد زیادی تب هم باز باشد تجربه استفاده روانتری از مرورگر را ارائه میدهد.

Memory Saver با آزاد کردن حافظه از زبانه هایی (تب) که که در حال حاضر توسط سیستم استفاده نمی شود، کار می کند، به این صورت که ابتدا وب سایت هایی که فعال هستند منابع RAM را دریافت می کنند. این به ویژه در زمانی مفید است که از برنامه های سنگین دیگری مانند ویرایش ویدیو یا هنگام اجرای بازی استفاده می کنید. در ابتدا تب ها به صورت غیرفعال هستند مگر کاربر خواستار فعال شدن آن ها شود.

ذخیره انرژی در آپدیت جدید مرورگر گوگل کروم

علاوه بر این، حالت معرفی شده جدید ذخیره انرژی کروم برای صرفه جویی در مصرف باتری، با محدود کردن فعالیت پس‌زمینه و جلوه های بصری برای وب‌سایت‌های دارای انیمیشن و ویدیو طراحی شده است. به گفته گوگل، حالت صرفه جویی در انرژی زمانی فعال می شود که سطح باتری دستگاه به کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت باتری برسد.

نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا