کامپیوتر

راهنمای کامل و جامع خرید لپ تاپ

راهنمایی جهت خرید لپ تاپی مناسب بر اساس بودجه های مختلف

موجود موجودت خرید یک لپ تاپ مناسب و کارمرد می تواند یک تجربه نسبتا آزار دهنده باشد. در این مطلب سعی کرده ایم تا کلمات مخفف، انواع حافظه های مختلف و موارد دیگری که در هنگام خرید لپ تاپ به آن بر می خورید را برایتان روشن سازیم و شما در مسیر خرید لپ تاپی مناسب راهنمایی نماییم.

در جستجوی خرید بهترین لپ تاپ قطعا سردرگمی را تجربه کرده اید. حتی اگر تمام اطلاعات لازم را هم دقیق بدانیم، باز هم پیدا کردن لپ تاپ با مشخصات مورد نظرمان کار سختی بشمار میره. با این حال سعی میکنیم با استفاده از این مقاله این مسیر را برای شما آسان تر کنیم.


گام اول خرید لپ تاپ، انتخاب سیستم عامل (Operating System (OS))

قبل از شروع هر کاری، در ابتدا باید سیستم عاملی که قرار است از آن استفاده کنید را تعیین کنید. با در نظر گرفتن نرم افزار یا برنامه های مورد نیازتان و سیستم عاملی که نیاز دارند تا نصب شوند، می توانید سخت افزار مورد نظرتان رو مشخص کنید. به طور کلی ۴ سیستم عامل در دنیای کامپیوتر وجود دارد:

Windows (ویندوز): بهترین سیستم عامل برای کسانی که قصد استفاده از برنامه های Microsoft مانند Access, Outlook, Word, Excel, PowerPoint و … دارند. به علاوه تقریبا اکثر لپ تاپ های موجود در بازار به طور پیش فرض از همین سیستم عامل بهره می برند. به طور کلی برای کسانی که به دنبال راحتی در استفاده از لپ تاپ هستند قطعا این سیستم عامل پیشنهاد می شود. تقریبا تمام لپ تاپ های دانشجویی, دانش آموزی, برنامه نویسی, ترید، مهندسی و استوک از این سیستم عامل استفاده می کنند.

MacOS (سیستم عامل مک): اگرچه کار کردن با MacOS شاید برای کسانی که اولین بار هست که دارند از لپ تاپ استفاده میکنند راحت تر به نظر آید ولی نکته مهم این است که این سیستم عامل صرفا برای سخت افزار دستگاهای شرکت Apple محدود هستند. اگر گوشی iPhone یا iPad ندارید احتملا به سراغ این سیستم عامل نخواهید آمد و تنها در صورتی که کار مد نظرتان صرفا محدود به MacOS هست این سیستم عامل را انتخاب خواهید کرد. طبق تجربه، اکثر گرافیست ها و کسانی که کارهای گرافیکی انجام می دهند از این سیستم عامل استفاده می نماییند.

Chrome OS (سیستم عامل کروم): اگر اکثر کار های مد نظرتان در مرورگر ها (Browsers) انجام می شود، این سیستم عامل گزینه مناسبی برای شما می تواند باشد. لپ تاپ هایی که سیستم عامل کروم دارند در بازار با نام Chromebooks شناخته می شنو، ضمن این که اکثر سخت افزار هایی هم که از این سیستم عامل بهره میبرند ارزان قیمت و اقتصادی اما ضعیف هستند. مشکل این مدل دستگاه ها در این می باشد که برنامه هایی مانند Adobe Creative یا Microsoft Office در آن ها اجرا نخواهد شد. البته اگر چه ممکن است بعضی از نرم افزار ها مانند Microsoft Office نسخه هایی مختص به این سیستم عامل هم داشته باشند اما اکثرا به خوبی کار نمی کنند یا قابلیت هایی که در نسخه ویندوزیشان دارند را در این سیستم عامل ندارند.

Linux (لینوکس): اگر چندان به دنبال راختی در استفاده یا به دنبال نصب برنامه هایی مانند MS Office نیستید، می توانید یکی از نسخه های لینوکس استفاده کنید. لینوکس به خوبی بر روی هر دستگاهی (به معنای واقعای کلمه هر دستگاهی) نصب می شود فقط بر روی آن برنامه هایی مانند MS Office یا Adobe Creative نمی توانید نصب کنید که البته جایگزین رایگان و Open source این نرم فزار ها هم مانند LiberOffice و Darktable در دسترس می باشد.

درک نام پردازنده ها (CPU)، گامی مهم در خرید لپ تاپ

بررسی پردازنده های لپ تاپ

هنگامی که مشخص کنید به چه نرم افزار هایی و چه سیستم عاملی نیاز خواهید داشت، می توانید مشخصات سخت افزاری لپ تاپ که قصد خرید آن را دارید هم مشخص کنید. پیشنهاد ما بررسی پردازنده های مختلف لپ تاپ که با نام های CPU و یا Chip هم شناخته می شوند می باشد.

در کل دنیای کامپیوتر ۲ شرکت مطرح در زمینه تولید پردازنده های کامپیوتر و لپ تاپ وجود دارد: Intel و AMD.

پردازنده های Intel

پردازنده های شرکت Intel شامل Core i3, Core i5, Core i7 و Core i9 هست که Core i3 ضعیف ترین و Core i9 قوی ترین می باشد. البته برای جلوگیری از تکرار کمه Core، از بیان این کلمه گاه خودداری می شود.

بر روی تمام پردازنده های شرکت Intel به اختصار حروف و اعدادی حک شده است با دانستن آن ها می توانید به عنوان مثال به سری پردازنده مورد نظر، سال ساخت آن و موارد دیگر پی ببرید (راهنمای شرکت Intel در رابطه با این نوشته ها)

برای مثال ممکن است در هنگام جستجو برای خرید لپ تاپ با چنین چیزی مواجه شوید: Intel Core i5-12510U

بگذارید قدم به قدم به مفهوم این نوشته پی ببریم.

۱. اولین عدد (12) نشان دهنده نسل (Generation) یا به اختصار Gen پردازنده می باشد. در این مورد، این پردازنده، پردازنده نسل 12 شرکت اینتل می باشد. پردازنده i5-11510U با توجه به اولین عدد نشان دهنده نسل 11 بودن این CPU است که تقریبا مربوط به 1 سال قبل از تولید نسل 12 می باشد.

۲. ۲ و یا ۳ رقم بعدی مربوط به عملکرد پردازنده لپ تاپ می باشد. به طور کلی هر چه این عدد بزرگتر باشد، CPU آن لپ تاپ قوی تر است البته این مورد صرفا محدود به مقایسه با همان مدل و سری مشابه از CPU هست. به عنوان مثال پردازنده Core i5-12510U مقدار کمی از پردازنده Core i5-12210U قوی تر می باشد، اما به طرز قابل توجهی از پردازنده Core i7-12350U ضعیف تر می باشد. در اکثر مواقع i7 از i5 قوی تر می باشد و تفاوت عملکردشان هم محدود تر از تفاوت 2 پردازنده هم مدل هست ( به عنوان مثال 2 پردازنده i5 و یا دو پردازنده مدل i7)

۳. حرف اخر در مشخصات یک پردازنده ( در این مورد U) ، تعیین کننده هدف از ساخت  آن پردازنده می باشد. پردازنده ها در لپ تاپ تمام به U,Y و H ختم می شوند. تقریبا تنها باید نگران سری های Y باشید به این دلیل که این سری از پردازنده ها برای بهبود عمر باتری ساخته شده اند. البته برای کسانی که بیشتر اوقات از باتری لپ تاپ استفاده می کنند ویژگی خوبی به شمار می رود، با این حال باید بدانید که این ویژگی به قیمت ضعیف تر شدن عملکرد به دست می آید. سری H پردازنده ها هم برای دستیابی به بهترین عملکرد ساخته شده اند و سری U هم در واقع ما بین سری های H و Y قرار میگرند، که یعنی عملکردشان از سری H ضعیف تر ولی از سری Y قوی تر هستند.

البته با این توضیحات در بعضی موارد همچنان نکات و پیچیدگی هایی وجود دارد که ممکن است در انتخاب بهترین لپ تاپ شما رو دچار سردرگمی کند، بنابراین توصیه میکنیم قبل از در قسمت نظرات از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

پردازنده های AMD

متاسفانه درک مشخصات پردازنده های شرکت AMD هم به همان پیچیدگی شرکت Intel می باشد.

در پردازنده ای برای مثال با نام AMD Ryzen 5 7600X، عدد 7 نشان دهنده نسل (Generation) یا با اختصار Gen آن پردازنده می باشد (نشان دهنده قدمت آن پردازنده هست، هرچی بالاتر باشد بهتر است) و عدد 6 معین کننده قدرتمندی پردازنده است. در این مثال عدد 6 مشخص می کند که این پردازنده، یک CPU با قدرت متوسط است، در حالی که به عنوان مثال اعداد 3 و 4 خبر از کندی و ضعیف  بودن آن CPU می دهند. ۲ عدد بعدی تاثیری بر روی پردازنده ندارند. حرف X در اخر مشخصات CPU نشانگر عملکرد بالا و حرف U نیز عمکرد بسیار کم می باشند.

آیا تفاوت فاحشی بین پردازنده های شرکت AMD و Intel در لپ تاپ وجود دارد؟ بستگی دارد. به طور کلی، پردازنده Intel i5 از پردازنده Ryzen 5 بدون تست Benchmark گرفتن غیرقابل تشخصی است. در حالت نرمال و کار عادی با لپ تاپ به عنوان مثال گشتن در اینترنت یا ویرایش فایل های word هیچ تفاوت چشمگیری بین پردازنده های این ۲ شرکت مشاهده نخواهید کرد. این مورد بر روی پردازنده های Intel i7 با Ryzen 7 و یا Intel i3 با  Ryzen 3 نیز صادق است.

عملکرد گرافیکی احتملا حیطه ای خواهد بود که تفاوت هایی بین این ۲ پردازنده شاهد خواهیم بود. ظاهرا طبق تست هایی که انجام گرفته است (تست هایی با تعداد محدود صرفا برای بیان تجربه) گرافیکی که در پردازنده های AMD وجود دارد (integrated graphic) عملکرد بهتری در کار های سنگین گرافیکی برای مثال ویرایش ویدیو و یا بازی کردن نسبت به گرافیک هایی که در پردازنده های Intel هستند از خود نشان داده اند. اگرچه با پیشرفت های اخیر،  تقریبا دیگر تفاوت فاحشی بین این ۲ پردازنده وجود ندارد ولی کماکان AMD در این حیطه پیشرو است. اگر کسی هستید که ویرایش فیلم یا بازی کردن برایتان در اولویت است، احتملا خرید پردازنده AMD به صلاحتان است ولی به طور کلی کسانی که به دنبال انجام چنین کارهای سنگینی با لپ تاپ هستند، چندان به گرافیک داخل پردازنده اکتفا نمی کنند و دنبال انتخاب یک کارت گرافیک اختصاصی (Dedicated graphic card) میگردند که در ادامه راهنمایی شما برای خرید لپ تاپ، این دسته از کارت ها را هم توضیح داده ایم.

به چه مقدار قدرت پردازش نیاز داریم؟

اگر به طور کلی کارهایی که با لپ تاپ می خواهید انجام دهید شامل گردش در اینترنت، استفاده از Microsoft Office یا شاید حتی ویرایش عکس می شود، توصیه می شود لپ تاپی با پردازنده ی سری Core i5 نسل 9 یا بالاتر تهیه نمایید، برای مثال با چنین چیزی در هنگام خرید ممکن است مواجه شوید: Intel Core i5-9350U.

اگر مایل به هزینه بیشتر می باشید، می توانید سری Core i5 را با Core i7 جایگزاین نمایید که این کار باعث افزایش سرعت لپ تاپتان خواهد شد. البته این قدرت و سرعت مضاعف اکثرا به معنی طول عمر کوتاه تر باتری لپ تاپ هم می باشد که خب در این رابطه باید با توجه به نیازهایتان و راهنمایی صورت گرفته یکی را انتخاب کنید. برای مثال بیشتر لپ تاپ های گیمینگ ( مخصوص بازی) از پردازنده های Core i7 یا i9 استفاده می کنند و لپ تاپ های یک رده پایین تر که بیشتر برای استفاده روزمره و کارهای نسبتا سبک تر ساخته شده اند سری پردازنده های Core i3 یا i5 دارند.

همچنین در رابطه با پردازنده های AMD برای مثال سری پردازنده های AMD Ryzen 5000 برای کاربری معمولی کاملا نیاز ها را بر طرف می کند و یا حتی جایگزینی این پردازنده با سری Ryzen 7000 باعث افزایش سرعت لپ تاپ می شود ولی به بهای کوتاه تر شدن عمر باتری.

نیاز به عملکرد قوی از پردازنده دارید؟

اگر از لپ تاپ برای ویرایش ویدیو، طراحی و برنامه نویسی نرم افزار یا کار کردن با دیتابیس های حجیم می خواهید استفاده نمایید حتما به یک سخت افزار قوی تر از یک کاربر معمولی خواهید داشت. در این رابطه پیشنهاد می شود از پردازنده های Intel Core i7 یا AMD Ryzen 7 استفاده کنید. البته که باید نیم نگاهی هم به میزان RAM لپ تاپ هم داشته باشید که در ادامه در این رابطه هم راهنمایی خواهیم کرد.

راهنمای خرید لپ تاپ Chromebook با بهترین پردازنده

کروم بوک ها

سیستم عامل کروم در واقع بر پایه مرورگر Google Chrome ساخته شده است به همین دلیل هم بیشتر برنامه های این سیستم عامل به طور مستقیم در مرورگر انجام می شود. این به این معنا است که این مدل از لپ تاپ ها به پردازند های قوی نیازی چندان ندارند. به طور معمول Chromebook ها با پردازنده های Intel Core i3 یا AMD Ryzen 4000 به خوبی کار می کنند. خوبی سری پردازنده های AMD Ryzen 4000 این است که به مقدار کافی قوی هستند و از پس بیشتر کار ها هم بر می آید در عین حال چندان هم باعث کاهش  عمر باتری نمی شوند، ترکیبی از تعادل قدرت و طول عمر باتری که در Chromebook هایی که دارای پردازنده Intel هستند کمتر پیدا می شود.

البته Chromebook هایی هم در بازار هستند که دارای پردازنده های Intel i5 یا حتی i7 باشند ولی، بهتر است فقط در صورتی که واقعا Chromebook می خواهید سمت این مدل از لپ تاپ ها بروید در غیر صورت قطعا انتخاب لپ تاپ هایی که قابلیت نصب ویندوز دارند انتخابی بهتر هستند.

همچنین مدل هایی از Chromebook ها هستند که به تازگی رواج یافته اند و داری پردازند های سری Qualqomm Snapdragon می باشند که از نظر قیمتی اقتصادی می باشند و از قدرت نسبتا خوبی هم بهره می برند و از این نظر نسبت به پردازند های سری Intel Celeron که باعث زودتز خالی شدن باتری هم می شوند به صرفه تر می باشند.

با این حال همچنان ارزان ترین Chromebook ها دارای پردازنده های Intel Celeron می باشند که این پردازنده ها هم صرفا برای کارهای بسیار سبک مثل گردش در اینترنت به کار می آیند. ولی اگر به دنبال به عنوان مثال نصب برنامه های اندروید یا لینوکس در لپ تاپتان هستید این سری از پردازنده پاسخگو نخواهد بود.

پردازنده های اختصاصی گرافیک (Dedicated GPU)

پردازنده اختصاصی گرافیک

تقریبا اکثر لپ تاپ ها پردازنده گرافیکی نسبتا ضعیفی به همراه پردازنده (CPU) بر روی مادربرد خود دارند که صرفا پاسخگو کارهای بسیار سبک مثل تماشای فیلم یا بازی های بسیار ساده هستند. اما اگر به دنبال اجرای بازی ها یا نرم افزار های سنگین هستید نیاز به یک پردازنده گرافیکی اختصاصی (GPU) _ یک پردازنده ای که صرفا کارش به طور اختصاصی پردازش تصاویر گرافیکی است_ نیز دارید. در این زمینه هم ۲ شرکت مطرح AMD و Intel این قطعات را تولید می کنند.

بیشتر لپ تاپ هایی که پردازنده (CPU) Intel دارند از کارت گرافیک (GPU) Nvidia GeForce بهره می برند، اکثرا هم سری MAX-Q این کارت ها، که در واقع نسخه ی مشابه کارت هایی است که در کامپیوتر هایی که کیس دارند (PC) استفاده می شوند، از نظر مصرف انرژی این کارت ها (MAX-Q) کم مصرف به شمار می روند ولی همان طور که قبلا گفته شد این مصرف کم انرژی به معنای ضعیف تر بودن آن کارت است. نام این کارت ها به این صورت می باشد برا مثال: GeForce GTX 1080 MAX-Q که همان طور که گفته شد نسخه کم مصرف GeForce GTX 1080 به حساب می آید. به طور معمول این کارت ها (نسخه های MAX-Q) نسبت به کارت های مشابه ولی بدون MAX-Q (اصلی) ۱۵ تا ۲۵ درصد در عملکرد ضعیف تر هستند ولی همچنان برای لپ تاپ های گیمینگ نسبتا قابل قبول به شمار می روند.

کارت گرافیک های شرکت AMD با نام Radeon شناخته می شوند که رنجی از کارت های گرافیک سطح بالا مثل Vega و RX تا سری R که نشائت گرفته از نام Ryzen است را شامل می شوند به این صورت که سری Radeon R9 از سری Radeon R7 قوی تر و Radeon R7 از سری Radeon R5 قوی تر می باشد.

با توجه به این توضیحات در بعضی موارد همچنان نکات و پیچیدگی هایی در انتخاب کارت گرافیک مناسب وجود دارد که ممکن است در انتخاب بهترین لپ تاپ شما رو دچار سردرگمی کند، بنابراین توصیه میکنیم قبل از در قسمت نظرات از مشاوره رایگان و راهنمایی ما بهره مند شوید.

در ادامه راهنمایی خرید لپ تاپ به قطعه ی مهم دیگری به نام RAM خواهیم پرداخت.

چه مقدار رم (RAM) نیاز خواهیم داشت؟

بررسی رم مناسب لپ تاپ

هرچی بیشتر، بهتر! RAM (Random Access Memory)، قطعه ای است که مسئول حفظ داده هایی است که با استفاده از پردازنده ها پردازش شده اند. در واقع RAM را می توانید به این صورت تصور کنید: تصور کنید که میزتان نقش RAM را در لپ تاپ بازی می کند. تمام چیز هایی که در این لحظه دارید از آن ها استفاده می کنید باید در اندازه ای باشند که بر روی میزتان جای بگیرند. اگر میزتان کوچک باشد، وسایلتان از روی آن می افتد یا دیگر بر روی آن نمی توانید کاری انجام دهید. به همین صورت، اگر فضای کافی RAM در اختیار لپ تاپ نگزارید، دیگر حتی قادر نخواهید که مرورگرتان Tabی باز کنید یا که به عنوان مثال به ادامه ویرایش ویدیو ها و عکس هایتان بپردازید. در نهایت این کمبود RAM باعث هنگ کردن مداوم لپ تاپ شما خواهد شد.

برای یک کاربر معمولی تقریبا ۸ گیگ رم مقدار قابل قبولی به حساب می آید، اگرچه که با آپگرید کردن RAM از ۸ به ۱۶ دیگر نگران کمبود فضای RAM نخواهید بود. (صرفا برای یک کاربر معمولی). برای کسانی که قصد اجرای نرم افزار های سنگین یا در حوزه طراحی و برنامه نویسی نرم افزار فعالیت می کنید و یا قصد خرید لپ تاپ گیمینگ به هیچ وجه به دنبال فضای کمتر از ۱۶ گیگ نباشند حتی اگر شرایطش را دارید پیشنهاد می شود RAM با فضای ۳۲ گیگابایت تهیه نمایید.

در مورد Chromebookها همان طور که به پردازنده ی قوی ای نیاز نداشتن به RAM چندان زیادی هم نیاز نخواهند داشت. در Chromebook ها ۴ گیگ RAM هم پاسخگو نیاز های روزمره است اما با این حال RAM با فضای ۸ گیگ به شما اجازه باز کردن تعداد تب های بیشتری را در مرورگرتان می دهد.

در هنگام خرید لپ تاپ حتما مد نظر داشته باشید که رم های سری DDR4 یا DDR5 را تهیه نمایید زیرا که این رم ها بر خلاف رم های سری DDR3 که قدیمی و تقریبا از رده خارج شده هستند، از سرعت بسیار مناسبی برخودار هستند. با این که در بازار بیشتر لپ تاپ های جدید از سری های DDR4 و 5 برخوردار هستند ولی کماکان بعضی از سازنده های لپ تاپ در بعضی از نسخه هایشان از سری DDR3 نیز استفاده می کنند.

فضای ذخیره سازی: خرید هارد دیسک (Hard disk drive) یا SSD (Solid-state drive)

بررسی SSD و HDD

این قطعه سخت افزاری که به طور کلی هارد دیسک نامیده می شود برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی لپ تاپتان استفاده می شود. در بیشتر لپ تاپ هایی که اخیرا تولید شده است SSD ها جایگزین هارد دیسک های قدیمی (HDD) شده اند, البته همچنان لپ تاپ هایی هستند که یا از یکی از این ۲ مدل قطعه یا ترکیب هر ۲ آن بهره می برند.

اگر شرایطش را دارید بهتر است لپ تاپی را تهیه نمایید که حداقل ۲۵۶ گیگ به صورت SSD را دارا باشد به این دلیل که SSD ها از سرعت بسیار بالاتری نسبت به هارد دیسک ها برخوردار هستند به خصوص اگر SSD مورد نظر از مدل NVMe باشد که حتی نسبت به SSD های قدیمی تر که SATA هستند سرعت به مراتب بیشتری برخوردار هستند. البته در بعضی از لپ تاپ از ترکیب هر ۲ مدل فضای ذخیره سازی هم ممکن است استفاده شود به این صورت که به عنوان مثال ۲۵۶ گیگ SSD از مدل NVMe صرفا برای محل ذخیره سازی سیستم عامل استفاده شود و درایو SATA که سرعت کمتر، فضای بیشتر و قیمت کمتری دارد برای ذخیره سازی فایل های شما در نظر گرفته شده باشد. این ترکیب بسیار ترکیب خوبی هست به این دلیل که سرعت لپ تاپ در عین حالی که بالا هست فضای خوبی هم برای ذخیره سازی فایل های شما ارائه میدهد در عین حالی که نسبتا اقتصادی هم به شمار می رود.

کمترین میزان فضای ذخیره سازی که ما پیشنهاد میدهیم ۲۵۶ گیگ است با این تصور که لپ تاپ مورد بحث، یک Chromebook باشد و همچنین از فضای ذخیره سازی ابری هم استفاده نمایید اما اگر قصد استفاده از ویندوز دارید و می خواهید بازی های زیادی نصب کنید و یا برنامه های حجیم نصب کنید مطمعن باشید که این فضا به سرعت پر می شود.

پس از نصب ویندوز حتما متوجه خواهید شد مقدار فضای در دستری واقعی شما مقداری از عددی که بر روی هارد یا SSD مورد نظر نوشته شده است کمتر است به عنوان مثال، یک SSD ای که بر روی آن نوشته شده ۵۱۲ گیگ فضا دارد، در واقعیت شما فقط به ۴۹۰ گیگ از این فضا دسترسی خواهید داشت. البته این نکته را در نظر بگیرید که این مقدار اختلاف فضا در واقع صرفا اختلاف محاسبه بین سیستم باینری و دسیمال است. سازنده های هارد دیسک و SSD از سیستم دسیمال برای محاسبه فضای مورد نظر استفاده می کنند در حالی که ویندوز بر اساس سیستم باینری این فضا را اندازه می گیرد. هر دو عدد درست هستند اما در نهایت شما به همان مقدار فضایی که در ویندوز نشان داده می شود دسترسی خواهید داشت.

بررسی پورت های (Ports) لپ تاپ

بررسی پورت های لپ تاپ

اگر چه که قطعات سخت افزارای مانند پردازنده (CPU)، پرازنده گرافیکی (GPU) و RAM به طور مستقیم بر سرعت و عملکرد لپ تاپ شما تاثیر می گذارند، با این حال نمی شود از تعداد و نوع پورت ها (ورودی ها و خروجی های لپ تاپ) در حین خرید لپ تاپ غافل ماند.

به طور کل شما در طول استفاده از دستگاهتان به یک پورت USB-C، یک پورت USB-A و یک جک ۳.۵ میلی متری که برای اتصال هدفون یا میکروفون استفاده می شود نیاز پیدا خواهید کرد. البته اگر می توانید لپ تاپ تهیه نمایید که قابلیت شارژ از طریف پورت USB-C هم داشته باشد. شارژ از طریق این پورت به شما این قابلیت را خواهد داد که حتی اگر به شارژر اصلی دستگاه هم دسترسی نداشته باشید از طریق دستگاه های شارژ دیگر، لپ تاپتان را برای مدت کوتاهی شارژ نمایید. البته توجه فرمایید که هر مدل شارژر قابل دسترسی را هم به دستگاه وصل ننمایید، بسیاری از برند ها هستند که به علت کیفیت پایین و شارژ کردن لپ تاپ از این طریق باعث خرابی باتری لپ تاپ شما خواهند شد بنابراین بهتر است برای این مورد از برند های مطرح در این زمینه استفاده نمایید.

همچنین داشتن پورت Thunderbolt 4 هم قابلیت نسبتا خوبی به شمار می رود ولی باید بدانید که احتملا هیچ دستگاهی نخواهید یافت که از AMD استفاده کند و این پورت را هم داشته باشد به این دلیل که این پورت اختصاصا مربوط به شرکت اینتل Intel می باشد.

به علاوه اگر به عکاسی علاقه مند هستید و یا به صورت حرفه ای در این زمینه فعلایت می کنید، حتما توصیه می شود که لپ تاپ مدر نظرتان پورت SD و یا MicroSD هم داشته باشد در غیر این صورت نیاز هست که یک رابط (دانگل) به صورت مجزا تهیه نمایید.

تا این قسمت از مقاله به اکثر نکات مهم اشاره شد، در ادامه راهنمایی خرید لپ تاپ به نکاتی که برای داشتن طول عمر مناسب یک دستگاه ضروری است اشاره خواهیم نمود.

دوربین و شرایط فیزیکی لپ تاپ

بررسی شرایط لپ تاپ

تقریبا داشتن دوربین برای یک لپ تاپ تبدیل به یک ضرورشده است است ولی همچنان لپ تاپ هایی هستند که بدون دوربین در بازار عرضه می شوند. بیشتر دوربین ها نیز از کیفیت 720p پشتیبانی می کنند به خصوص لپ تاپ هایی که از نظر قیمتی اقتصادی به شمار می روند که برای کسانی که استفاده چندانی از دوربین دستگاه ندارند کیفیت مناسبی به حساب می آید ولی برای آن دسته از افراد که به عنوان مثال از نرم افزارهای Zoom یا Skype استفاده می نماید پیشنهاد می شود لپ تاپ با دوربین 1080p تهیه نمایند.

شرایط لولاهای لپ تاپ: اگر قصد خرید لپ تاپ به صورت اینترنتی دارید، امتحان کردن این بخش قطعا کار سختی خواهد بود. اگر برایتان ممکن است بهتر است حداقل یک بار لپ تاپ را از نزدیک ببنید تا از کیفیت بدنه و به خصوص لولا های آن مطمعن شوید. برای مثال سعی کنید لپ تاپ را صرفا با یک دست باز کنید ( یک ویژگی ای است که بسیاری از لپ تاپ های امروزی از آن بهره می برند)

موارد دیگری که می توانید به آن ها توجه نمایید: وزن دستگاه مورد نظر (اکثر لپ تاپ های گیمینگ (مخصوص بازی) لپ تاپ هایی سنگین هستند. آیا قابل حمل در کیف هست یا خیر؟ اندازه صفحه موس چقدر بزرگ است (هرچه بزرگتر باشد کار با موس برای شما قطعا راحت تر خواهد شد)؟  نرمی یا سفتی کلید ها مطابق میل شما هست یا خیر؟ و در کل چنین مواردی.

تصمیم نهاییتان را برای خرید لپ تاپ بگیرید

راهنمایی خرید لپ تاپ

هنگامی که تصیمتان را درباره موارد ذکر شده در بالا گرفتید و انتخاب هایتان را توانستید تنها به چند مدل لپ تاپ کاهش دهید، شروع به خواندن نظرات و تجربه های دیگران در رابطه با آن دستگاه کنید، برای مثال: وضعیت لولاهای لپ تاپ پس از گذشت چند سال چگونه خواهد بود، وضعیت دکمه های کیبورد چگونه است، کیفیت تاچ پد به چه صورت است و یک نکته نسبتا مهم، آیا دکمه های کیبورد به علت حرارت بالای قطعات سخت افزاری لپ تاپ داغ می شوند یا خیر. خواندن چنین نظرات و بررسی هایی باعث می شود که شما اطلاعاتتان صرفا محدود به اطلاعات انتشار یافته توسط سازنده دستگاه نباشد به این دلیل که به عنوان مثال در مشخصات فنی لپ تاپ، سازنده کیفیت قطعات استفاده شده را لحاظ نخواهد کرد.

البته این را هم در نظر بگیرید، عالی ترین لپ تاپ صرفا محدود به داشتن سخت افزار و کیفیت خوب نمی شود. عادت ها و سلیقه خودتان را هم در هنگام خرید لپ تاپ مد نظر قرار دهید. برای مثال بعضی ها ترجیح میدهند بدنه لپ تاپ از جنس فلز باشد، بعضی ها به هیچ وجه چیزی غیر از پلاستیک سفت را برای لپ تاپ نمی پسندند. به طور کل، طراحی لپ تاپ هم جنبه زیبایی و هم از جنبه کارایی و کارامدی مهم می باشد.

 

در این مقاله سعی شد راهنمایی های لازم در هنگام خرید لپ تاپ را برای شما فراهم نماییم. مد نظر داشته باشید که خرید لپ تاپ همچنان به جزئیات زیادی باید توجه نمایید بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید لپ تاپ در قسمت نظرات از مشاوره رایگان ما استفاده نمایید.
نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا