مقالات مرتبط با شبکه

انتخاب بهترین و سریعترین DNS رایگان برای افزایش سرعت اینترنت + ویدیو آموزشی

با استفاده از DNS سیستم شما قادر می شود که ادرس وب سایت ها را به ادرس ای پی (IP Address) تبدیل کند که به طور پیش فرض ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما آدرس DNS خودش را بر روی دستگاه شما قرار داده است که ممکن است از سرعت مناسبی برخوردار نباشد، در ادامه ما به شما چندین تا از بهترین dns ها و سریعترین dns ها را معرفی خواهیم کرد که باعث افزایش سریت شما می شود و همچنین در انتهای این مقاله تغییر آدرس DNS را نیز به شما یاد خواهیم داد.

دستگاه های شما هم به صورت پیش فرض از همان DNS ها استفاده می کنند، ولی شما می توانید از ادرس DNS مدنظر خودتان استفاده کنید تا یک مقدار سرعت اینترنت خود را افزایش دهید.

همچنین بسیاری از DNS ها وب سایت هایی را که شامل بدافزار، محتوای غیر اخلاقی و … باشند را مسدود می کنند ( البته اگر خودتان بخواهید ). در ادامه مقاله در این باره صحبت خواهیم کرد.

با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به شما روشی برای پیدا کردن بهترین و سریعترین DNS را معرفی کنیم.انتخاب بهترین و سریعترین DNS

اگر می خواهید سرعت اینترنت را افزایش دهید، تست Benchmark انجام دهید!

اگر به دنبال DNS ی هستید که از DNS ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP)  شما سرعتش بیشتر باشد، به شما پیشنهاد میکنم که تست Benchmark دی اِن اس (DNS) را انجام دهید.

سریعترین و بهترین DNS به منتطقه جغرافیایی و ISP شما بستگی دارد، بنابراین ما نمی توانیم به همه یک DNS پرسرعت معرفی کنیم، تنها فقط تست بنچمارک می تواند به شما بگوید که کدام DNS بر روی سیستم شما سریعترین و بهترین DNS است.

اگر میخواهید با مفاهیمی همچون DNS و شبکه و … آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنم به دوره رایگان +Network ما سر بزنید!

به شما توصیه میکنم برای پیدا کردن سریعترین و بهترین DNS ممکن  از ابزار DNS Benchmark که رایگان هم هست  استفاده کنید ( برای لینوکس و ویندوز ).

برنامه را از طریق لینک بالا دانلود و اجر کنید ( نیاز به نصب ندارد ) و سپس وارد تب Nameservers شود و بر روی دکمه Run Benchmark کلیک کنید. این برنامه 72 DNS سرور برتر را تست می کند.

پس از این که تست را انجام داد به شما پیشنهاد میکند که 5000 DNS سرور عمومی دیگر را هم تست کند تا 50 تا از بهترین DNS Server ها را به شما نمایش دهد که البته این کار زمان می برد.

برای این که نتایج تست دقیق باشد، قبل از اجرای تست تمام برنامه هایی که از اینترنت استفاده می کنند را ببندید و مطمعن شوید که تنها همین برنامه از اینترنت استفاده می کند ( برای مثال بازی انلاین اجرا نکنید، Netflix را ببندید و دانلود نکنید ).

به عنوان مثال ، در این بنچمارک مشاهده می کنیم که سریعترین و بهترین DNS برای سیستم ما به ترتیب OpenDNS و UltraDNS و پس از آن Google Public DNS است.

سریعترین DNS - تست DNS Benchmark

اشکال برنامه DNS Benchmark  و رفع آن

البته این برنامه یک مشکلی دارد. یک احتمالی وجود دارد که DNS های ISP شما ممکنه برای شما سریع ترین DNS باشند، به این دلیل که از نظر فیزیکی به شما نزدیکترند درحالی که در این نرم افزار DNS ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما تست نمی شود.

به عنوان مثال نتایج عکس بالا میگوند که روتر (Router) ما سریعترین DNS Server است ( به خاطر این که روترمان  Local Network Namesaver است )، به این دلیل است که به صورت فیزیکی به ما نزدیک است و میتواند به سرعت نتایج کش (Cache) شده را به ما نشان دهد.

البته روتر شما هم به صورت پیشفرض از DNS سرور های ISP یتان استفاده می کند بنابراین این برنامه DNS ها خودش را با DNS های ISP شما مقایسه نمی کند.

برای انجام این کار، شما باید وارد تنظیمات مودمتان شوید و ادرس های DNS ارائه دهنده خدمات اینترنتان (ISP) را پیدا کنید.

تنظیمات اکثر روتر ها مقدار با هم متفاوت است ولی ما این گزینه را در مودم ASUS در بخش “Internet Status” پیدا کردیم.

تنظمیات DNS مودم Asus

در برنامه DNS Benchmark بر روی تب NameServers کلیک کنید و سپس بر روی دکنه Add/Remove کلیک کنید.

اولین ادرس ای پی DNS Server را تایپ کنید و بر روی دکمه Add کلیک کنید تا به به لیست برنامه اضافه شود.

به همین ترتیب می تواند دومین ادرس ای پی DNS Server مدنظرتان را هم وارد کنید.

پس از این که ادرس ای پی ها را وارد کردید بر روی دکمه Run Benchmark کلیک کنید. نتیجه به ما نشان داد که  سریعترین DNS، همان DNS ارائه دهنده خدمات اینترنتمان (ISP) می باشد که خب البته غافلگیر هم نشدیم!

با این وجود، اگر حتی با این که DNS های ISP شما، سریعترین DNS ها بودند ولی همچنان می خواهید از DNS دیگری استفاده کنید

حتی اگر سرورهای ISP سریعترین DNS شما باشند ، با این وجود ، هنوز ممکن است بخواهید به سرور DNS دیگری که فیلتر بدافزار ، کنترل والدین و سایر ویژگی ها را ارائه می دهد ، تغییر دهید. این برنامه کمک می کنه که بفهمید سایر DNS ها نسبتا چقدر سریع هستند.

سریعترین DNS - تست DNS Benchmark

اگر به دنبال سریعترین DNS هستید

بعضی DNS Server ها ویژگی های زیادی ندارند و تنها بر روی سرعت تمرکز کرده اند، سرعت و عملکرد دقیق.

DNS عمومی گوگل (Google Public DNS) توسط گوگل ساخته شد تا یک سرور DNS سریع و ایمن را ارائه دهد.

تنظیمات DNS در Windows

OpenDNS Home یک DNS قابل تنظیم هست.  OpenDNS ویژگی هایی از قبیل محافظت در مقابل بدافزار و سایر فیلترهای وب را ارائه می دهد، می توانید با ساخت یک حساب کاربری رایگان در سایت ( که در ابتدای خط بالا لینک شده است ) فیلتر مدنظر خود را اعمال کنید و از این DNS استفاده کنید.

اگر OpenDNS برا شما سریع است، می توانید بدون اعمال هیچ گونه فیلتر هم از آن استفاده کنید. OpenDNS وعده داده است که هیچ گونه از اطلاعات شما را با طرف های خارجی به اشتراک نگذارد.

تنظیمات OpenDNS

همچنین DNS های Level 3 که توسط Level 3 فراهم شده اند و ISP های سرار جهان را به هم متصل کرده است نیز قابل استفاده است. Level 3 به صورت عمومی DNS هایش را تبلیغ نمی کند ولی هر کسی می تواند از آن ها استفاده کند.

DNS های Level برای بعضی ها می توانند سریعترین DNS ممکن باشد.

Verisign نیز DNS Server های عمومی دارد که البته هیچ چیزی را مسدود نمی کند و همچنین Verisign وعده داده است که هیچ گونه از اطلاعات شما به شخص ثالثی نخواهد داد.

Neustar DNS به طور معمول با نام UltraDNS شناخته می شود، اگر بخواهید نتایج خام را به شما نمایش میدهد.

البته Neustar هیچ گونه وعده واضحی نداده است که اطلاعات شما را در اختیار شخص ثالثی قرار ندهد و تنها به سیاست های خودش اشاره کرده است (DNS terms of Service).

اگر به دنبال محافظت از بدافزار و نظارت والدین هستید

اگر به دنبال این هستید که بر روی فرزندان خود کنترل داشته باشید، به شما پیشنهاد می کنم از OpenDNS Home استفاده کنید.

می توانید یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید و تنظیمات خود را از قبیل محافظت در مقابل بدافزار، نظارت بر روی فرزندان و … را به صورت دسته بندی تر شده نسبت به سایر DNS ها اعمال کنید.

همچنین شما می توانید انتخاب کنید که چه نوع سایت های مسدود شوند و حتی یک لیست از سایت هایی که باید مسدود یا قابل دسترس باشند را ایجاد کنید.

همان طور که در بالا ذکر کردیم، OpenDNS وعده داده است که اطلاعات شما را با طرف های خارجی به اشتراک نگذارد برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه Our guide to configuration OpenDNS مراجعه کنید.

تنظیمات OpenDNS

DNS های Neustar که با نام UltraDNS شناخته می شوند، ویژگی های متعددی دارد که شامل مسدود کردن انواع بدافزارها یا مسدود کردن سایت های نامناسب می شود.

اگر DNS Server های UltraDNS برای شما سریعند، می تواند گزینه خوبی برای استفاده باشند. با این حال، UltraDNS هیچ گونه تعهد مشخصی برای فروش دیتا شما به دیگر شرکت ها را نداده اند.

اگر فقط به دنبال مسدود کردن بدافزار ها هستید، بد نیست سری هم به Norton ConnectSafe بزنید.

سرورهای Norton ConnectSafe توسط Symantec که سازنده آنتی ویروس Norton نیز هستند راه اندازی شده است. این سرورها بسته به نوع انتخاب شما وب سایت های آلوده و نامناسب و … مسدود می کنند

Symantec درباره حریم خصوصی نوشته است که:

این سرویس فقط از داده های شما استفاده می کند تا سرویس DNS را به شما ارائه دهد و میزان استفاده کلی از سرویس را اندازه گیری کند Symantec

بنابراین داده های شما را به شخص ثالثی نمی فروشد.

NortonConnectSafe

جمع بندی

درحالی که برای اکثر افراد سرورهای OpenDNS , GooglePublic DNS و DNS3 تقریبا سریعترین DNS ها هستند، ممکن است سایر DNS ها برای بعضی پرسرعت تر باشند.

اما قبل از انتخاب یک DNS Server حتما صفحه سیاست های آن شرکت را مطالعه کنید تا مطمعن شوداز اطلاعات شما سواستفاده نمی کنند!

تغییر آدرس DNS در ویندوز 

در این بخش ما 3 روش را به صورت قدم به قدم به شما آموزش خواهیم داد که به وسیله آن ها بتوانید آدرس DNS ها خود را تغییر بدهید:

 • تغییر آدرس DNS با استفاده از Control Panel
 • تغییر آدرس DNS با استفاده از Command Prompt
 • تغییر آدرس DNS با استفاده از Setting

تغییر آدرس DNS با استفاده از Control Panel

برای تغییر آدرس DNS با استفاده از تنظیمات شبکه در Control Panel، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. Control Panel را باز کنید.

2.بر روی Network and Internet کلیک کنید.

3. بر روی Network and Sharing Center کلیک کنید.

4. بر روی Change adapter settings کلیک کنید.

برای تغییر آدرس DNS بر روی Change adapter settings کلیک کنید

5. بر روی کارت شبکه ای که به اینترنت وصل است راست کلیک کنید، و سپس بر روی گزینه Properties کلیک کنید.

برای تغییر DNS در ویندوز بر روی گزینه Properties کلیک کنید

6. گزینه (Internet Protocol Version 4 (TCP/IPV4 را انتخاب کنید.

7. بر روی دکمه Properties کلیک کنید.

برای تغییر DNS در ویندوز بر روی گزینه Properties کلیک کنید

8. در پنجره جدید بر روی گزینه Use the following DNS Server addresses کلیک کنید.

9. بهترین و سریعترین DNS مدنظر خود را در این بخش وارد کنید.

برای تغییر DNS، آدرس DNS های مدنظر خود را وارد کنید

اگر از DNS های Google Public DNS ، Open DNS یا Cloudflare استفاده می کند این آدرس ها را وارد کنید:

 • Google Public DNS: 8.8.8.8 , 8.8.4.4
 • OpenDNS: 208.67.222.222 , 208.67.220.220
 • Cloudflare: 1.1.1.1 , 1.0.0.1

برای پیدا کردن بهترین و سریعترین DNS به ابتدای این مقاله مراجعه کنید.

اگر می خواهید بیش از 2 آدرس DNS وارد کنید، بر روی گزینه Advanced کلیک کنید و از تب DNS می توانید با استفاده از گزینه های Add، Edit و Remove آدرس های DNS خود را مدیریت کنید

10. برو دکمه OK کلیک کنید.

11. بر روی دکمه Close کلیک کنید.

هنگامی که مراحل بالا را انجام دادید و تغییرات را اعمال کردید، سیستم شما به سرعت از DNS هایی که وارد کرده اید استفاده خواهد کرد.

تغییر آدرس DNS با استفاده از Command Prompt

اگر به هر دلیلی به Control Panel سیستم خود دسترسی ندارید یا با استفاده کردن از Command Prompt راحت تر هستید، می توانید با استفاده از Command Prompt آدرس DNS های خود را تغییر دهید:

1. Start را باز کنید.

2. کلمه Command Prompt را جستجو کنید، در نتایج بر روی Command Prompt راست کلیک کنید و گزینه Run ad administrator را انتخاب کنید.

3. برای تغییر تنظمیات شبکه دستور زیر را وارد کنید و سپس Enter را بزنید:

netsh

4. برای نمایش کارت های شبکه موجود دستور زیر را وارد کنید و سپس Enter را بزنید:

interface show interface

5. برای وارد کردن نخستین آدرس DNS دستور زیر را وارد کنید و سپس Enter را بزنید:

interface ip set dns name="ADAPTER-NAME" source="static" address="X.X.X.X"

یادتان باشد که در دستور بالا عبارت ADAPTER-NAME با نام کارت شبکه ای که در مرحله 4 پیدا کردید عوض کنید و همچنین X.X.X.X را با ای پی آدرس DNS مدنظر خود عوض کنید.

تغییر آدرس DNS با استفاده از CMD

اگر از DNS های Google Public DNS ، Open DNS یا Cloudflare استفاده می کند این آدرس ها را وارد کنید:

 • Google Public DNS: 8.8.8.8 , 8.8.4.4
 • OpenDNS: 208.67.222.222 , 208.67.220.220
 • Cloudflare: 1.1.1.1 , 1.0.0.1

البته در ابتدای این مقاله به گفتیم که چه گونه می توانید بهترین و سریعترین DNS را پیدا کنید.

6. برای وارد کردن دومین آدرس DNS دستور زیر را وارد کنید و سپس Enter را بزنید:

interface ip add dns name="ADAPTER-NAME" addr="X.X.X.X" index=2

تغییر DNS با استفاده از Command Prompt

یادتان باشد که در دستور بالا عبارت ADAPTER-NAME با نام کارت شبکه ای که در مرحله 4 پیدا کردید عوض کنید و همچنین X.X.X.X را با دومین ای پی آدرس DNS مدنظر خود عوض کنید.

اگر می خواهید DNS های بیشتری را وارد کنید، می توانید مرحله بالا را تکرار کنید، ولی عدد Index را افزایش دهید برای مثال: ip add dns name=Ethernet1″ addr=”8.8.4.4″ index=3

پس از این که مراحل بالا را انجام دادید ، سیستم شما از آدرس DNS های جدید برای تبدیل نام دامنه به IP Address استفاده خواهد کرد.

تغییر آدرس DNS با استفاده از Settings

برای تغییر آدرس DNS های کامپیوترتان، در ویندوز 10 وارد Settings شوید و مراحل زیر را دنبال کنید:

1. Settings را باز کنید.

2. بر روی گزینه Network & Internet کلیک کنید.

3. بر روی گزینه Ethernet ( یا بسته به اتصال شما Wi-Fi ) کلیک کنید.

4. نوع اتصال شبکه خود را انتخاب کنید.

تغییر آدرس DNS با استفاده از Settings

5. زیر بخش IP Settings بر روی دکمه Edit کلیک کنید.

برای تغییر آدرس DNS بر روی Edit کلیک کنید

6. از طریق منوی کشویی Edit IP Settings گزینه Manual را انتخاب کنید.

7. گزینه IPv4 را فعال کنید.

8. نخستین و دومین آدرس DNS های خود را وارد کنید.

برای تغییر DNS، آدرس DNS های جدید را وارد کنید

اگر از DNS های Google Public DNS ، Open DNS یا Cloudflare استفاده می کند این آدرس ها را وارد کنید:

 • Google Public DNS: 8.8.8.8 , 8.8.4.4
 • OpenDNS: 208.67.222.222 , 208.67.220.220
 • Cloudflare: 1.1.1.1 , 1.0.0.1

اگر می خواهید بهترین و سریعترین DNS را پیدا کنید ابتدای این مقاله را مطالعه کنید.

9. بر روی دکمه Save کلیک کنید.

10. کامپیوتر خود را Restart کنید.

پس از این سیستم خود را دوباره راه اندازی کردید، اکنون قادر خواهید بود از آدرس DNS هایی وارد کرده اید استفاده کنید.

 

نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا