گوگل

درایورهای تقلبی AMD Radeon نشانی از مشکل اساسی گوگل

به گوگل برای تامین امنیتتان در حین جستجو اعتماد نکنید!

اوایل این هفته، در یک Subreddit مرتبط با دنیای کامپیوتر هشداری برای آگاه کردن صاحبان کارت گرافیک های AMD از وجود یک وب سایت مخرب منتشر شد. چگونه وارد این وب سایت می توان شد؟ کافیست کلمه AMD Driver را جستجو کرده و بر روی اولین لینک کلیک کنید.

البته لازم به ذکر است که این سایت توسط الگوریتم های معمول گوگل انتخاب نشده بود بلکه صرفا با علامت تبلیغات گوگل (ad) در جایگاه اولین نتیجه قرار گرفته بود و به کسی غیر از یک فرد محتاط و با دقت می توانست به راحتی فریب بخورد. البته این سبک از تبلیغات گوگل قابلیت جدیدی نیست و  در گذشته بسیاری از هکرها و ناشران بد افزار ها سعی کردند تا ازین قابلیت استفاده کنند، اما مشکل اصلی این است که به دلیل شباهت ظاهری سایت هایی که توسط تبلیغات در صفحه اول گوگل قرار گرفته اند با سایت هایی که توسط الگوریتم های این شرکت جزو نتایج اول هستند، بسیاری از کاربران متوجه تفاوتشان نشوند. جدای از این، مشکل دیگر این است که جایگاه اول در نتایج گوگل همیشه مربوط تبلیغات نمی شود که همین موضوع باعث شده است کار کاربران با شناسایی این دسته از سایت ها سخت تر شود.

نتایج جستجوی وب سایت bing و تبلیغات آن
عملکرد مشابه مرورگر Bing

اگرچه گوگل زمان زیادی برای رفع چنین مشکلی در اختیار داشت، اما ظاهرا ترجیح داده است تا اقدامی نکند و مسئولیت حفظ امنیت را بر روی دش کاربران گذاشته است. تنها راه پاک کردن این قبیل سایت ها از نتایج گوگل، گزارش آن ها توسط کاربران است، البته که همیشه سایت دیگری وجود دارد تا جایگزین شود. با این حال، گوگلل تنها مرورگری نیست که از این مشکل رنج می برد، مرورگ Bing هم چنین رویه ای را پیش گرفته است. متاسفانه با در نظر گرفتن کارهایی که از سوی این دو شرکت برای حل این مشکل در گذشته صورت گرفته است می توان به این پی برد که احتملا این مسئله سالیان سال ادامه خواهد داشت بنابراین حتی اگر بعضی از موارد ایمنی هم توسط این شرکت ها بهبود پیدا کند، بهتر است که شما با در نظر گرفتن موارد پایین همیشه در پی ارتقا امنیت خودتان باشید:

  1. همیشه آدرس سایتی که بر روی آن کلیک می کنید را بررسی نمایید. بهترین راه برای جلوگیری از ورود به سایت ها جعلی در نظر این مورد است. اگر آدرس سایت به صورت کامل نشان داده نمی شود کافی است موس را بر روی لینک برده و منتظر شوید تا آدرس کامل سایت در پایین سمت چپ مانیتور به شما نمایش داده شود.
  2. به اولین سایت نمایش داده شد در صفحه نتایج جستجوی گوگل اکتفا نکنید. سایت های تبلیغ شده در گوگل و بینگ اکثرا جزو نتایج ۱ تا ۵ می باشند.
  3. بر روی لینک هایی که در کنارشان علامت Ads درج شده است کلیک نکنید. 
  4. سایت های جعلی و مخرب را به گوگل گزارش کنید. با آگاه کردن گوگل از وجود چنین لینک هایی، نتایج گوگل را برای افراد دیگر امن کنید.
نمایش بیشتر

علی رحمانی انارکی

سازنده سایت و کانال زتاتک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا